Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

Advanced Stats - pohladom statistik

Všechno možné ohledně zámořské NHL.

Jsou to jen čísla z NHL.com a stats.hockeyanalysis.com. Připočti k tomu anglické názvy a je to. Zvládl bys taky ale upřímně. 80% lidí co sleduje hokej se dívá NA HOKEJ. A tyhle věci zas tak neřeší. Jsou to jen čísla. A mnohdy zkreslená. Tím samozřejmě nesnižuji kvalitu Captaina! Jeho příspěvky si vždy rád čtu cestou do práce, protože jsou obsáhlé a svým způsobem zajímavé. :jn: :yes:
ADVANCED STATS
Číselné vyjadrenie tradičných herných procesov


Nezvyknem sa vyjadrovať k rôznym názorovým dogmatom a rešpektujem polaritu ľudí. Avšak vždy, keď sa prekliknem do topicu Leafs, všimnem si Guddyho časť príspevku:”...upřímně 80% lidí co sleduje hokej se dívá NA HOKEJ. A tyhle věci zas tak neřeší. Jsou to jen čísla. A mnohdy zkreslená.” Toto, dovolím si povedať, vychádza z nepochopenia advanced stats. Predčasom Rono napísal Kisinovi, že už to “s tými číslami preháňa.” Podobné názory sú zastaralé a do dnešného hokeja už nepatria. Stačí sa pozrieť na NHL, ktorá platí množstvo ľudí za zber dát a ich analýzu.

Advanced stats, ktoré tak rád využíva napr. Kisin, Honziss, predtým aj Fantomas, nie sú tak prevratnou vecou, ako sa niektorí ľudia tvária. Je to len presný zápis toho, čo predtým podliehalo bežnému eye-testu. Pri hodnotení výkonu hráča a tímu v zápase sme metodologicky odkázaní na naše pozorovacie schopnosti a záznamy dát z deja stretnutia, eventuálne na rozbor záznamu. Podľa dlhoročných skúseností (hovorím o celých dekádach) sa zameriavame primáne na informácie ako:

- shot attempts: odkiaľ, kam a akým spôsobom jednotliví hráči strieľajú (do brány, mimo bránu, strela chytená súperom resp. zblokovaná, či išla po ľade alebo vzduchom etc.),
- koľkokrát forwards previedli dorážku vyrazeného puku na brankára a boli bezprostredne pred bránou, aby mohli tečovať puk vystrelený zo strednej alebo väčšej vzdialenosti,
- koľkokrát a kde stratili útočiaci hráči puk a príčiny tejto straty,
- spoluprácu medzi forwards a d-men v offensive-zone, a ďalšie činnosti Fs po prijatí puku od D-men,
- neskorý návrat playerov do d-zone,
- kvalitu a početnosť physical playbodychecking, pinching, board battles,
- zásadné chyby hráčov v offensive/neutral-zone
- pohyb hráčov v rámci oblastí klziska počas stretnutia a tak ďalej...

Tiež sa sleduje v priebehu stretnutia zakladanie a zakončovanie útoku, obranná činnosť v pásmach. To všetko sa dnes dá číselne vyjadriť. Advanced stats sú prevádzané tak, aby na ich základe mohli tréneri upozorniť na typické prejavy, chyby a nedostatky. Pozorovanie vlastného tímu je spojované s pozorovaním súperovho tímu. Samozrejme je logické, že pre kvantitatívne vyjadrenia výkonu hráča nejde bežne aplikovať všetky hľadiská. Priebežné praktické hodnotenia sa ale kedysi práve bežným eye-testom zjednodušovali, pretože sa zameriavali primárne na klasické bodovacie hodnotenia hráčov a to na základe:

- goals, assists,
- +/-
- PIMs

Pri hodnotení brankárov sa vychádzalo primárne z goals against a počtu saves.

Advanced stats tak poskytujú informácie aj tým, ktorí daných hráčov nevidia denno denne v tréningovom procese a v zápasovom nasadení. Dokážu odhaliť nedostatky alebo naopak, upozorniť na pozitívny prínos hráča v oblastiach, ktoré v bežných štatistikách nevidíme. To je výhodou dnešných front office, pretože dokážu lepšie určiť kvalitu daného hráča (napr. Marchessault, Pysyk o ktorých sa toho napísalo dosť na to, aby ste vedeli kam mierim). Občasné odchýlky si človek, ktorý hokej sleduje, všimne automaticky ako napr. v príspevku Toronto Maple Leafs: 2015-16 season review alebo:

“Morgan Rielly má v porovnaní s ostatnými slabé čísla, ale pravdou je, že sezónu mal dobrú a Leafs dostali jeho hru na ďalšiu úroveň. Jeho overall numbers v Corsi a chances, obzvlášť pri even strength close, teda ES Corsi pri jednogólovom rozdiele (44%, slabší bol len Hunwick – 41), sú vytrhnuté z kontextu. Rielly čelil najťažšej competition a nastupoval na ťažšie zone-starts. Napriek tomu mal silné offensive chance numbers a bol najlepší d-men v rámci winning neutral zone a zone entries. 18,5% Leafs zone entries bolo vďaka Riellymu. Žiadny iný bek sa nedostal cez 14%. Neskôr ho Babcock prestal vyťažovať v takom „extréme“ a doprial mu ľahšie minúty. Tiež sa zlepšil v momente, keď Marinčin nahradil po jeho boku Hunwicka.”

Treba samozrejme dbať na to, že rozsiahla analýza je daná kvalitami samotného autora. V dnešnej záplave čísel je tak jasné, že sa stretávame s vyšším výskytom kde-akých pseudoanalytikov. Každopádne znevažovať advanced stats je ako povedať, že ráno vyjde slnko a večer zapadne, pričom sa človek smeje tým, ktorí presne určia čas tohto všedného procesu.
No já myslím, že hodně lidí spíš než s avanced stats samotnými zápasí s tím, jak jsou tahle data prezentována. Hodně lidí má - mám aspoň osobně zato - pocit, že je jim skrz advanced stats hra prezentována jako součinitel faktorů, které ovlivňují samotný výsledek na ledě, aniž by vlastně s tím děním na ledě souvisely. Faktem je, že mnoho lidi interpretujících tahle čísla na úrovni fan base má problém, že konkrétní statistické ukazatele nedovede spárovat s reálným děním a jako ukazatel hry potom pro nezaujatého diváka tahle čísla vypadají naprosto zcestná.

Protože ono, když se na to podíváš z druhé strany, vidíš třeba hráče s mizerným CA, za celý zápas vysoký podíl střel proti, ale ty advanced stats ti zapomenou říct, že půlka těch střel byla v okamžiku, kdy levý obránce zlomil hůl v situaci po zakázaném uvolnění, kdy se dostali do těžkého zámku bez střídání. To sice vidí každý, ale na konci se řekne "hele, frajer mizerné corsi" a tam právě často..

.. chybí ta skutečná analýza a to už najednou tak často nevidím, že někdo jde a skutečně mi číslo rozebere na úroveň jednotlivých matchupů a řekne mi, co ten hráč konkrétně dělal špatně.

Já mám třeba k advanced stats dvojí postoj, na jednu stranu se mi líbí, že skutečně tu hru dovedou zobrazit v relativně velmi snadno přehledných a srozumitelných čísel, na druhou stranu proti nim mám to, že v podstatě věci totiž nejde o statistiku v pravém slova smyslu, ale o statistické ukazatele, jinými slovy že se něco událo, třeba i dlouhodobě v této podobě, to neznamená, že je to statistická charakteristika.
JKL píše:...
Je pravda, že človek má občas pocit, že niektorí ľudia by chceli číselne vyjadriť aj samotné viazanie korčúľ, avšak to už súvisí s predtým spomenutou kvalitou samotného analytika. Honzissove analýzy St. Louis s grafmi, v ktorých bolo zohľadnené napr. TOI, QoC atď boli špičková práca a jedny z najlepších analýz aké som čítal. Osobne patrím k ľuďom, ktorí tieto čísla využívajú vyslovene k číselnému vyjadreniu toho, čo na ľade skutočne vidím a zaujímajú ma veci primárne zo strategického/trénerského hľadiska (viď pôvodný príspevok). Rôzne faktory ako napr. zlomená hokejka neovplyvní dlhodobé štatistiky ale rozumiem tomu, čo myslíš v rámci komplexnosti advanced stats. To je dôvod, prečo by som si nikdy netrúfol do analýzy iného tímu, pretože pokiaľ nevidím zápasy nemôžem odhaliť viaceré anomálie a rovnako tak čísla nezohľadňujú napr. zdravotný stav hráča - či hrá so zranením, či sa vracia po zranení etc. Na druhej strane ak napr. tím zlyháva v transition, môže to človek pomerne rýchlo určiť a následne poľahky "preskúmať" ďalšie okolnosti súvisiace s reálnym výsledkom číselných hodnôt.

Každopádne verím tomu, že profesionálne analytické oddelenie klubu NHL vykrýva všetky možné nedostatky, predsa len bežní ľudia nemajú prístup k ich prepracovaným analytickým systémom. Nakoniec história dáva za pravdu analytikom, ktorým sa darí definovať rôzne javy spojené s hrou, na základe ktorých dochádza k rôznym inováciám a neskôr "inšpirovaním sa" u ostatných klubov/trénerov. Tých analýz je mnoho, nejde len o základné ukazovatele typu Corsi/Fenwick. Niektoré sú pre zmenu výborne napísané domienky autora, ktoré však majú ďaleko od hokeja - väčšinou pozorujem najmä absolútnu absenciu zohľadnenia strategického poňatia hry tímu, čo je pomerne základný aspekt pri posudzovaní kvalít hráča v rámci čísel. Ako vravím, kvalita analýzy je limitovaná kvalitou samotného analytika.

Aby nevzišlo z myšlienky pôvodného príspevku - tvrdenie, že napríklad pomer a kvalita shot attempts nie je hokej a väčšina ľudí ho nesleduje, je absolútne mylné, pretože o týchto veciach hovoril napr. Bukač už pred viac ako 30 rokmi a patrí to vyslovene k základu hokeja.
Sice by to možná patřilo do samostatného topicu, ale vyjádřím se k tomu taky.

Já úplně přesně nevím, jak kdo z uživatelů vnímá jednotlivé příspěvky těch, kteří tady přispíváme s analýzami zaměřenými na advanced stats, ale aby bylo jasno - sledování toho, co se děje na ledě a následné porovnávání se statistikami jde ruku v ruce a nejde vydělovat jedno od druhého. Vidím zápas/y, potom mrknu na to, co říkají čísla a až pak následně si dovolím o tom něco napsat. Přesně v tomhle pořadí. A pokud brousím do tématu a.k.a. můj příspěvek z konce minulé sezóny k tématu toho, kdo si zaslouží Norris Trophy, tak za tím stojí několik hodin sledování záznamů, čtení článků a statistik, tvorbu porovnávacích tabulek, kterými pak podpořím ten příspěvek, atd. Nemluvě o tom, že každého toho hráče musím mít během sezóny nasledovaného takovým tím všeobecným pohledem, který člověk získává automaticky, pokud NHL sleduje. A jak píše Captain Crunch, ani já bych si úplně nedovolil jen tak napsat příspěvek vycucaný jen z advanced stats o týmu, který jsem předtím neviděl hrát. Já se teda zároveň snažím v příspěvcích i dovysvětlovat, co jednotlivá statistika znamená a jak by měla (nebo alespoň mohla) být interpretována, protože vnímám to, že bez toho by ten příspěvek ztratil hodnotu a bylo by z toho počtení jen pro pár hokejových nerdů. Samozřejmě ne každý se v těch číslech hned vyzná, ale trend hokeje prostě jde směrem k evaluaci hráčů právě na základě advanced stats, pronikají do hokeje čím dál hlouběji (jen se zeptejte v Liberci Pešána) a každý, kdo chce ten sport sledovat se jim stejně jednou bude muset snažit porozumět tak, jako rozumí tomu, co říká +/-, TOI, aj. A jestli ne, pak si přeju, aby NHL.tv obnovila službu Vault, aby každý, kdo tohle odmítá přijmout, měl v budoucnu co sledovat.

Takové nic neříkající příspěvky jako tady předvedl Guddy o tom, že to jsou jen čísla, které údajně o ničem nevypovídají, beru pouze jako takovou tu klasickou obranu před čímkoliv novým, čemu se nechci přizpůsobit a urážku toho, čím tady Captain Crunch, Kisin nebo já přispíváme.

Nemusí se to zdát, ale i hokejový analytik sleduje zápasy tak, jako to dělají všichni ostatní hokejoví fanoušci, nadšenci a fajnšmekři. A opět potvrdím to, co už napsal Captain - kdo to nedělá je prostě špatný analytik, ale to už není problém samotných rozšířených statistik.
honziss píše:Takové nic neříkající příspěvky jako tady předvedl Guddy o tom, že to jsou jen čísla, které údajně o ničem nevypovídají, beru pouze jako takovou tu klasickou obranu před čímkoliv novým, čemu se nechci přizpůsobit a urážku toho, čím tady Captain Crunch, Kisin nebo já přispíváme.
Tohle doufám nemyslíš vážně.. Není to tak dávno, co jsem psal, že zrovna ty, Kisin a CptCrunch jste co se přehledu na tom asi nejlépe. Já netvrdím, že advanced stats jsou špatné statistiky. Ale stojím si za tím, že jsou strašně zkreslené a pro mě osobně nemají takový význam jako předvedená hra, kterou vidím na vlastní oči. Promiň, že asi patřím do "staré školy" a tyhle věci sleduji pouze tehdy, když mě zajímá nějaký konkrétní hráč, kterého neznám/nesleduji a chci alespoň trošku vědět, jak si stojí v ligovém měřítku. Prostě a jednoduše, piště si co chcete, like jako důkaz přehledu v hokeji Vám dám. Ale já prostě nebudu trávit odpoledne zkoumáním statistik na úkor toho, že se v klidu podívám na hokej.. A popravdě, myslím si, že většina hokejových fandů se kouká NA HOKEJ a neprožívá statistiky tolik, co např. vy tři. Každý na ten hokej kouká jinak, ale nemusí to nutně znamenat, že to dělá špatně. Sorry..
Jenže ty tím příspěvkem podsouváš myšlenku, že my ten HOKEJ nesledujeme, což není pravda. A rozhodně není vhodné slovo, že ty statistiky někdo z nás prožívá. My nikomu nepodsouváme to, že by ty příspěvky musel číst, protože jinak bude trouba nebo co, já nemám důvod někoho přesvědčovat, že tohle je jediná správná cesta, jak sledovat hokej. Sám sebe vyviňuješ, že každý má právo na ten hokej koukat jinak, ale volíš cestu shazování našich příspěvků, což jsi přesně ukázal tady
Guddy.44 píše:Jsou to jen čísla z NHL.com a stats.hockeyanalysis.com. Připočti k tomu anglické názvy a je to.
Tohle se nezlob, tohle je zesměšnění, shazování hodnoty toho, co tady napíše někdo jiný, co se neslučuje s tvým vnímáním hokeje. Jak by jsme to vlastně nesledovali a jen kopírovali nějaké statistiky.

Nemám nic proti tomu, že sleduješ HOKEJ. Já sleduju HOKEJ taky, ale chci tomu HOKEJI taky rozumět. Jestli tobě stačí na něj koukat, pak ok, ale nesnaž se konfrontovat něco, čemu evidentně nerozumíš.
To se na mě nezlob , ale ty vyloženě hledáš v tom příspěvku "ukryté zlo", které tam není.. Jestli se cítíš nedoceněný, tak s tím ti nepomohu. Já svůj příspěvek myslel zcela jinak, jak jsi ho tu vysvětlil ty a to tak, že jsou to JEN STATISTIKY z oněch dvou stránek (statistiky pro mě zkreslené, prostě to tak je..), co si může každý dohledat (nezlob se na mě, ale může) a s trochou angličtiny jim i porozumět(stále si to mslím, není těžké to pochopit) a zvládl by to sepsat i on (myslím, že kdyby měl čas a zajímalo by jej to tak jak Vás, tak by to zvládl). Nikde jsem nepsal a ani nemyslel nic z toho co jsi napsal. To jsi si vydedukoval ty. A špatně. A zbytečně tu ze mě děláš člověka, co neumí ohodnotit práci jiných. Like ti asi nestačí no..
No, tiež sa k tomu vyjadrím, čo sa tu rozoberá. Na HF je krásne to, že sa tu vzišla skupina ľudí asi každého typu, ktorí sledujú nhl. Vždy, vždy bude väčšina takých ľudí, ktorí sledujú len HOKEJ a nerozoberajú ho do hĺbky, to je prirodzené a normálne. A potom tu máme ľudí ako kisin, honziss, Crunch atd, ktorí hokej berú aj trošku z inej stránky a ponúkajú úplne iný pohľad na to, ako môžme sledovať nhl a trúfam si povedať, že sú tu od nich často krát popísané vecí takým spôsobom, že nemajú konkurenciu širooko ďaleko v rámci Ceskoslovenska asi vôbec a vždy si to rád prečítam a tým veciam, ktoré rozoberajú sa snažím porozumieť a chápať hokej čoraz viac.

Ale rozhodne Guddy to nie je tak, že ti stačí otvoriť nhl.com, skopírovať štatistiky a dať k tomu niečo anglické a zvládne to každý, to predsa vôbec nie je pravda a to honzissa naštartovalo zrejme, akým spôsobom si to zhodil, lebo presne to z tvojho príspevku ide, to z ďaleka nezvládne každý podať takým spôsobom.

Ale rozhodne sú tu ľudia ako ROno, Atlantik Jkl, Tomasinho atd, xruc( nech sa mu darí), ktorí si nemyslm, že hokeju rozumejú menej ako tí vyššie spomínaní, len preto, že to trebars nesledujú až tak cez tie štatistiky, lebo občas mám pocit, že HF sa občas trošku začína deliť, koho názor je braný viac a koho menej už len podla toho, kto to napíše a akým spôsobom to napíse, ale to uz je na inu debatu.
Kdybych ony příspěvky nedocenil, tak jim přece nedávám like. Jak už jsem mnohokrát poznamenal, tak Kisinovy, Honzissovy a Captainovy příspěvky považuji za TOP, stejně jako ty, protože je vidět, že hokejem doslova žijí. Jak si správně napsal, ukazují pohled z poněkud jiné stránky, které lidské oko mnohdy nezachytí a zachytit ani v té rychlosti nemůže. Je to směsice detailů, které leč nejsou na první pohledy patrny mohou mít na hru větší výpliv jak ty, co vídáme v televizi. I přesto si ale myslím, že statistika je ukazatel, který je hodně zkreslený samotnou týmovou hrou a spoluhráči. Nechci se tu s ostatními přít. Byl by to názor proti názoru a nechci tu vyvolat zbytečnou debatu, kdyby se hlasovalo, kdo má pravdu..

Každopádně uznávám, že jsem to přehnal s tím, že je snadné advaned stats pochopit. Zas tak snadné to rozhodně není a dost jsem to zlehčil. Pravdou ale je, že každý, kdo by měl zájem ty statistiky rozebírat tak, jak ono zmíněná trojice má tu možnost a jelikož mám dobrou paměť, odkážu na topik St. Louis, kde právě Honziss některé z těch podstatných statistik vysvětluje. Každopádně, doufám že už je vše uvedeno na pravou míru a budeme se nadále bavit hokejem a ne vzájemnými spory a popichy/hádky. :)
Tak a teraz po lopate. :wf:

Obrázek
Podíváme-li se na historický význam advanced stats, je třeba si uvědomit, že definitivně dopomohli identifikovat defenzivní dinosaury ala Nicklas Grossmann, Mark Stuart, Doug Murray. Jde to ruku v ruce s trendy v současném hokeji, nicméně přínos těchto hráčů se dlouhodobě přeceňoval (a do jisté míry stále přeceňuje). Oilers vyplácnou balík za Griffina Reinharta a top6 Ottawy stále okupuje Mark Borowiecki, mimo jiné. Je tedy otázkou, zdali by se i v současné NHL založené na rychlosti, transition stále neobjevovali v hojnější míře. Nabízí se i otázka, zdali skutečně byli v pro ně příhodnější éře až tak dobří, jak se obecně říká. Pakliže se podívám např. na Dallas na přelomu milénia a hráče jako Ludwig či Matvichuk, kvalitu v té době s vysokou pravděpodobností představovali, ale otázka zní, jak velkou, respektive skutečně tak velkou, jak se říká? Možná excelovali v něčem, čemu já osobně říkám desperation (blocked shots...), ale absolutně nedokázali samotnému bránění předcházet a i kdyby byli nejlepšími shot-blocked D v historii, stále představovali vysoké %, že útočící team skoruje (logicky, byli uzemněni ve svém pásmu. Každý střelecký pokus může skončit v bráně atd.). A přesto byli vždy považováni za tzv. velmi dobré defenzivní hráče, ačkoliv imho excelovali až v té tzv. poslední, desperation variantě, které chceš primárně předejít. Ale to už je na jinou debatu.

Při vší úctě, málokdo je takový odborník (jestli vůbec někdo, pokud ano, to % bude zanedbatelné, nicméně nikdy nikdo nebude zcela 100%), že by byl schopen zaznamenat všechny ''little things'' v rámci 82Z sezony. Tuplem u více týmů, či snad většiny týmů. Identifikovat rozdíly ve hře například 3rd/4th linerů může být velmi, velmi složité. A lidské oko si s námi hraje, obelhává nás, často vidíme věci, které chceme vidět. Člověk bude vždycky představovat lidský faktor a zaujatost. Zaujatí jsme z x důvodů. Z důvodů věku, národnosti, výšky...

Pokud tedy můžu pracovat s dostatečnou sample size, znám kontext, všechny okolnosti a jsem schopen vygenerovat všechna možná data, jak proti tomu můžu argumentovat? Budu i nadále naivně věřit lidskému oku, které přirozeně klame a nikdy nemůže zachytit úplně vše?

Pokud zjistím, že daný hráč vykazuje např. podprůměrné CF%, můžu se pokusit na jeho hru detailněji zaměřit a pokusit se identifikovat příčinu. Možná mu nesedí hra na jeho off-wing křídle, možná vykazuje vysoké % dump-ins vs. carry-ins, možná není využíván ke svým přednostem atd. Zpravidla se vždy jedná o kombinaci více faktorů. A každý individuální případ je v podstatě unikátní a vyžaduje rozdílné přístupy. Pokud je např. Kruger ''burried'' v D-zone, když jen (zatím) 9.1% svých střídání začíná v ofenzivním pásmu, hraje v high-pressure situacích, a přesto vykazuje CF% 52.5% či -3.18 CA60 RelTM, je dobrý důvod se domnívat, že dělá excelentní job. Pokud je někdo sheltered ve 3.lajně, hraje příznivé matchupy, startuje výhradně v OZ a vykazuje jen lehce pozitivní corsi-differential, zřejmě to tak slavné z globálního pohledu nebude. Pro svou roli ano, ale nemůže být nahlíženo na jeho advanced stejně jako u někoho, kdo hraje např. 1st line minutes, plní shutdown option a vykazuje řekněme mírně negativní výsledky. Aspon tedy na první pohled. Jinak lze jeho výsledky vnímat spíše pozitivně. Tím chci říct, že zdaleka ne každý dokáže stats správně interpretovat.

Analýzy, co daný hráč dělá špatně, či naopak dobře mnohdy chybí, to ano, nicméně zde dochází hned k sérii problémů:

1) v současné NHL jediný GM, který nehrál hokej, nemá spojení v rodině, ani nenavštěvoval prestižní vysokou školu, je Jeff Gorton.
2) klíčový je přitom první bod: nikdy nehrál hokej. I např. Chayka hrál hokej na juniorské úrovni.
3) většina GMs hrála hokej s tím, že nadpoloviční většina GMs hrála v NHL (17).
4) další % GMs představují činovníci, kteří se můžou opřít o jakési rodinné dědictví (např. Stan Bowman).

Co z toho tedy vyplývá? Dostat se do NHL coby absolutní hokejový outsider je prakticky nemožné. A tohle osobně je imho další ze série medieval thinking. Ano, člověk, co hrál hokej velmi pravděpodobně bude mít větší předpoklady k tomu, aby ho i chápal a mohl tedy pracovat v managementu. Rozhodně to však nebude platit vždy, a rozhodně bych neřekl, že tzv. outsider nemůže hokej pochopit bez toho, aniž by ho někdy sám hrál.

...je tady otázkou, do jaké míry se analytikům věří. Velké množství analytiků hokej nikdy nehrálo. Proč se tedy pouštět do něčeho, na co může být nahlíženo opovrhovaně? Další věc je, že analytik může vystudovat např. Yale, a hokej *prakticky* neznat, respektive nebýt schopen komplexních analýz. Je však nadprůměrně inteligentní a ví, jaké data zpracovat. Trenéři jsou již dostatečně kvalifikovaní na to, aby získaná data zpracovali a sjednali nápravu. Záleží, jak se na samotnou tématiku analytics díváme.

Znát NHL, samotné hráče, zvládnout analytics a ještě hokej dokázat rozebrat na té nejvyšší úrovni, to rozhodně není vůbec jednoduché.
Tak to co popisuješ je byznys (NHL, hokej a sport na takové úrovni je čistý byznys) a nad čím se pozastavuješ je v podstatě to, že do vysokého managementu se jen těžko dostávají mimooboroví lidé. To je ale ve světě korporátů docela normální, netýká se to jenom hokeje a sportu obecně, to je společné pro IT, automobilový průmysl, zdravotnictví, finančnictví a tak dál, a tak dál.. To, že CEO a majitelé svěřují GM role zkušeným oborovým lidem, to je prověřená cesta k úspěchu.

To jen tak bokem lehce mimo téma.
Ohlund píše:Ale po návrate Hubyho ste sa trochu rozbehli a ja som čakal že to PO dáte s prstom v nose, z posledných 8 zápasov ste ale prehrali 7 a doma je to tiež katastrofa, dostávate hafo golov ale ako aj sám píšeš v bráne je to bieda a tie zmluvy budú ešte problém.. ale tak vy máte skvelého GM budúcnosti ktorý si vdaka čísielkam s tým poradí a vyskladá skutočného cup kontejnera z vás.
No čísílka mu sice jdou, ale jinak je to blbec. Je hezké, že přivede hráče, co hrají "neviditelně" na vysoké kvalitě. Ale pokud ty hráče vhodně nedoplní někým jiným, tak ta mozajka fungovat nebude. Příklad je právě ten Demers. Prakticky celou sezónu hraje vedle beků, kteří hrají rádi na puku. Demers potřebuje být taktéž na puku, ale to se mu nedostává. Marchessault taktéž vynikající hráč, ale k čemu to je, když jej sám Rowe háže na křídlo, kde mu tolik prostě tolik nesedí a nevyužije se jeho celkový potenciál (hlavně ten defenzivní). Ty smlouvy jsou strašnej průser. Nejvíc do očí mi bije ta Reimerova. Ok rozhodně není ani ta Smithova )ale to jsme už tehdy rozepisoval). Kisin, Rono atp. tu psali, že dnes je potřeba mít úderné 4. útočné lajny. Já tohoto názoru nejsem. I v dnešní NHL je potřeba mít jednu čistě defenzivní lajnu. Ano, sice ta lajna nebude mít puk na hokejce a tím pádem i iniciativu, ale dokáže ty hráče přehrát fyzicky a vystrnadit je do rohů. Znechutí hru soupeři a mají širší využití i na PK. Na konci zápasů pak mohou svým dobrým vhazováním uhrát zápas. To je náš problém. Naše lajny se ženou každá dopředu a obranné povinnosti pak z 90% leží na bedrech obránců. To je špatně. Bránit má celá pětka, ne jen 2 hráči.. Nejsem možná žádný trenér, nejsem možná statistický expert jako Kisin, Thomasinho a jiní, ale mám oči a to co vidím v tomhle týmu nebyl s odstupem času správný krok. Gallant byl lepší, mnohem lepší trenér at si tu píše kdekdo co chce. Ten defenzivní systém byl mnohem lepší pro stávající tým jak ten blivajs, co vyznává Rowe. Gallant měl minimálně do konce této sezóny zůstat.
Guddy.44 píše:Guddy.44
Ty si ale pleteš pojmy s průjmy. To, že je lajna "fyzická" neznamená, že je defenzivní, to jsou dva rozdílné pojmy prostě. Boll je taky fyzický, ale dozadu to je špatné, protože to je hloupý hráč třeba. Vidíš to všechno prostě hrozně moc jednoduše. Ono 4. lajna právě ani nemá být defenzivní, to, co žádáš ty, je spíš tzv. energy line. 4. lajna ale není nutně defenzivní, to je blbost. A právě na příkladu některých klubů vidíš, jak pomáhá týmu, když má i ve 4. lajně schopné hráče.

Vy jste se vydali jistou cestou a nemůžeš čekat výsledky hned, ten tým je mladý, navíc proti loňsku se po něm chce něco jiného, tak je logické, že to úplně ještě nešlape a výsledky i hra budou trošku nahoru-dolů. Chápu ale, že trpělivost většině fandů chybí, to jsem řešil i s fanoušky Flyers tady už. Po jednom PO přehnané očekávání.
tomasinho píše: ten tým je mladý, navíc proti loňsku se po něm chce něco jiného
A co Jarda ? :hmm:
tomasinho píše:Ty si ale pleteš pojmy s průjmy. To, že je lajna "fyzická" neznamená, že je defenzivní, to jsou dva rozdílné pojmy prostě. Boll je taky fyzický, ale dozadu to je špatné, protože to je hloupý hráč třeba. Vidíš to všechno prostě hrozně moc jednoduše. Ono 4. lajna právě ani nemá být defenzivní, to, co žádáš ty, je spíš tzv. energy line. 4. lajna ale není nutně defenzivní, to je blbost. A právě na příkladu některých klubů vidíš, jak pomáhá týmu, když má i ve 4. lajně schopné hráče.
Já si pod pojmem defenzivní lajna představuji silové hráče, kteří se snaží dostat soupeři pod kůži, lehají si do střel, napadají útočníky, bojují o puky. Boll je pro mě bitkař, který splňuje možná tak polovinu těch úkolů, které mám na mysli. A to možná mu ještě přidávám. Už jsme tu jmenoval pro mě ideální defenzivní útočníky (tuším stránka zpět). Že ta 4. lajna nemá být defenzivní vím. Však jsem taky psal, že trend dnešní NHL je mít 4 lajny schopné dát gól. Já jsme ale asi stará škola a ve svém týmu bych rád i lajnu, která je schopna vymazat útok soupeře a znechutit mu hru. Ano, může to být energy line, ale já bych rád i kvalitní defenzivní práci. To podle mého energy line nemá. Ale rozumím ti.

Že jsme se vydali jistou cestou samozřejmě vidím. Výsledky ihned neočekávám. Ale jsme zastáncem, aby každá lajna a každý hráč měl v týmu svojí roli. U nás tomu tak není. Nevím, kolik zápasů jsi viděl, ale naše hra působí kolikrát strašně zmateně. S trpělivostí to nemá nic společného, to už jen třepeš.
Guddy.44 píše:Už jsme tu jmenoval pro mě ideální defenzivní útočníky (tuším stránka zpět)
Myslíš ten náhodný generátor dřeváků alá Gordon? :lol2:

Ke zbytku se vyjadřovat se nebudu už, svoje jsem řekl a podle mě prostě špatně chápeš úlohu 4th line celkově, nejen z moderního pojetí.
Áno. Všechno chápu špatně, protože je jen jedna strana pohledu. :good:
Začal jsem to psát někdy v lednu, ale neměl jsem čas. Cisielka nejsou mnohdy aktuální, ale to není pointa, celkově to aktuální je.
Guddy.44 píše:Ten chlap si v létě předělal kompletně obranu (takže jí nevěřil) a nechal útok jak je (takže mu věřil).
3) Dlouhodobý problém s RW. To jsem taky psal. Jágr stárne a prostě nezopakuje 30ti gólovou sezónu. Dlouhodobě na draftu přehlížíme problém s talentovaným RW. Vlastně, nemáme žádné RW, co by v budoucnu zaplnilo mezeru v TOP six. V létě taky nikdo nepřišel a naopak se podepsal průměrný Smith. Na co Rowe čeká? To opravdu věřil, že Jarda dá zase 30 gólů a Smith bude zářit?
Promin, ale tohle je celkem fortune cookie wisdom. ''Good hockey-mind'' Dale Tallon, jak se v dnešní době hojně užívá, byl ve funkci GM 6 let. Za 6 let nedokázal vybudovat leč jen pravidelného účastníka POs, natož cup contendera. Není všechno black and white, nebudu se nyní pouštět do detailů, ale pointa je zřejmá. Team přenechal analytikům v určité fázi, určitě bylo na čem stavět, ale:

ad1) organizational depth jde na vrub Tallona. Pokud si myslíš, že máte dlouhodobý problém s RW, nechápu, proč tak podrážděně odkazuješ na Rowea.

ad2) draftovat v létě ''na silu'' RW(s), to není řešení aktuální situace -
1. tvůj kýžený efekt se při nejoptimističtějším scénáři dostaví za ~2+ roky.
2. best player available>organizational needs. V opačném případě na to v minulosti řada organizací doplatila. Pokud se bavíme o situaci, kdy draft je vyrovnaný/nebo v čase picku skauti vidí podobně kvalitní hráče, pak post, který představuje slabinu, může být upřednostněn.
3. na RW máte Smithe (k tomu se dostanu) či Marchessaulta. Plus v systému Hunta, Borgströma či McCanna. Obecně řada křídel dokáže zahrát na obou stranách, a např. takový Ang se bude profilovat spíš jako RW. Not bad at all.

ad3) kdo do psí pochvy přemění team k obrazu svému za jediné léto? Jesus christ. Podobné geniální tendence byli i v topiku Arizony. Guess what, rebuild/změna filozofie, vyházení odpadu, přísun hráčů dle gusta nového GM, to není záležitost jednoho léta.

Je tady cítit jasná nenávist vůči Roweovi - vinit ho za něco, za co nemůže? Jaké měl v létě možnosti? Jakého ''top'' hráče, který byl podepsán/vyměněn, by sis představoval? Příliš variant nebylo, udělat deal není jednoduchý, tuplem ne ten, který by měl zahrnovat star nebo superstar. Znovu opakuji, fricking Tallon byl ve funkci 6 let, Rowe je ve funkci prvním rokem. Je vidět rozdíl? Pokud máš potřebu na někoho ukazovat, ukaž si na vyjebaného Tallona. Uvedu jeden příklad. Kdyby nebyl demen*, svůj 3rd overall pick by v životě nevyužil na draftování fyzického beka s limitovaným talentem a upsidem, jež v OHL dominoval skrz své fyzické proporce. Mohl mít Johansena, Nina, Skinnera, Granlunda. Nemám rád procházení draftem a ukazování ''toho a toho jsme mohli mít'', je to pointless (avšak je to solidní feedback pro organizaci, ''možná něco děláme dobře/špatně''), nicméně pro podobnou filozofii pochopení nemám. Ten pick byl předurčen k failu. Draftuji hráče se skillem, vysokým upsidem, který nakonec z různých důvodu nevyjde? V pořádku, nemáme křištálovou kouli. Gudbransona můžeš ovšem draftovat v late roundu, a nemusíš přitom plýtvat top pick, který by měl být využít na high-end talent. Asi tolik k ''good-hockey mind'' Tale Tallonovi, dál ho pitvat nebudu, pointa je jasná, obrázek toho, co za 6 let udělal či neudělal si může udělat každý sám.

Za mě udělal Rowe tři velmi chytré nákupy (Reimer, March, Sceviour), nezajebal si space nežádoucím průserem (Ladd a spol) a zbavil se i nějakého bordelu po Tallonovi (Dave fricking Bolland, ROFL). Yeah, really bad summer...


ad4) obrana musela doznat změn, protože

A) Campbell se chtěl vrátit domů, ztratili jste tedy svého nejlepšího beka a minimálně do uplynulé sezony jednoho z nejlepších beků celé ligy. Na to se přirozeně zareagovat muselo. Campbell-Ekblad byl primární důvod, proč jste loni udělali POs. Poslední 2 roky? Campbell měl -8.40 CA/60 Rel.TM (2. v celé lize), 5.1 CF% Rel.TM (3. v lize), ani jste s Campbellem na ledě často neinkasovali, viz -0.37 GA/60 Rel.TM. Byl to navíc elitní PKer - 14.3 v GF% (38. v lize), 90.36 CA/60 (30. v lize). 52.81 xGF%, +25 PENDIFF, vše zone a venue adjusted. Elitní shot-suppressor jak při 5-on-5, tak na PK. Nemá cenu se dále pouštět do větších detailů, pointa je jasná. Elitní transitional obránce ligy. Jeho transition z ofenzivního PMD na jednoho z nejlepších ''defensive/transitional/two-way D'' ligy je sama o sobě fascinující. Hrál u vás nejtěžší minuty, babysitoval slabším bekům, pomáhal Ekbladovi atd. Jinými slovy, i Campbell se velkou měrou zasluhoval o to, že nejen Ekblad měl tak dobrou sezonu. Franchise D má obrovský impact na celé mužstvo. Takový hráč se pochopitelně složitě nahrazuje, ale chtěl se vrátit domů, a v jeho letech by ta situace dříve či později stejně nastala.

B) Rowe a spol správně identifikovali, že Gudbranson či Kulikov nebudou představovat tu správnou cestu. Následně strategicky identifikovali Benninga a Gudbransona udali, přičemž získali mnohem víc, než co odpovídá reálně hodnotě Gudbransona. Sneaky move a další určitý upside do budoucna, že dokáží najít value a cestu různými způsoby. Yandle? Nejlepší bek na trhu, jeden z nejlepších PMDs ligy. Jeho podpis představuje z analytického vcelku velké % risku, ale Yandle je konkrétně ještě celkem ''justifiable''. Osobně razím teorii, že UFA hráči by se měli ideálně podepisovat 1) pokud se jedná o elitní hráče a 2) pokud se jedná o shrewd analytic pickup ala Schlemko, Pirri, Marchessault, tedy hráč pod cenou, jehož potenciální hodnotu málokdo vidí. Tečka. Yandle pod první kategorii vzhledem k věku těsně nespadá, pokud by se stal UFA o 2-3 roky dříve, šance, že bude kontrakt po drtivou většinu let produktivní, by byla vysoká. Panthers však zapadal do koncepce, do toho, co se snaží vybudovat. I z hlediska cap struktury si tento risk mohli dovolit. Dave fricking Bolland za 5x5.5M, či Yandle na 7 let? První deal byl předem odsouzený k neúspěchu, Yandle má šanci. You create your own luck.

K tomu mě napadá:

i) Yandle typologicky Campbella nahradit nedokáže. Celkově nemá takový impact (zejména z pohledu defenzívy a celkové calming presence), přednosti má spíše jinde (PP QB, passing ability apod.). Jeho defenzíva se spíše podceňuje, klíčový point je, že zejména hraje tak, že tolik bránit nemusí, a to je kombinace jeho chytrosti a deploymentu. Eliminace času ve vlastním pásmu je první klíč úspěšné defenzívy. Jinak zde ovšem nemá takový impact a upside jako Campbell, AINEC, o tom netřeba polemizovat.

ii) Pysyk se v mých očích definitivně etabloval jako jeden z nejlepších ''defenzivních'' beků ligy. Pořád zde někdo volá po defenzivních becích, kteří vymírají (alespoň ti skutečně efektivní - Gorgesové a spol jsou prostě příšerní) - tady ho máte. Letos je např. 8. v CA/60 Rel. TM (-6.84) v celé lize. Loni byl 35. - nebude to náhoda. Elitní shot-suppressor, přičemž letos má nejnižší % ofenzivních startů, průměrnou quality of teammates a nejvyšší quality of competition. Letos má sice negativní impact na shot generation, to však může souviset s těžší rolí, navíc loni byl i v tomto ohledu elitní. Elitní QoC může být negována elitní QoT, ale Pysyk ten luxus nemá. Jsou zde i další vedlejší faktory (změna týmu, změna systému, následně změna trenéra, jiný systém, noví spoluhráči, hraní na své off-side straně atd.), zatím to nic neznamená. I kdyby - ten defenzivní impact je natolik silný, že tento potenciální nedostatek přebíjí. Není těžké identifikovat jeho defenzivní přínos - jeho práci s hokejkou, efektivní řešení situací pod tlakem, jeho outlet apod. Navíc má ten zásadní dar, že každého dokáže dělat lepšího.

Obrázek

3) Demers je velmi solidní, vyrovnaný bek, který může hrát všechny situace, a jež má celkový impact na úrovni #3 beka. Jako bonus má náběh na 34 bodů v low-scoring týmu. Já bych ho spíš nebral, prospect Demerse ve 31, 32 se mi nelíbí, ale to ted řešit nebudu.

4) Matheson je v pohodě - 2. nejlepší v CF%, 3. nejlepší v CA/60, 1. v xGF%, 3. v SCF% (mezi beky v týmu). I v adjusted Corsi si vede v pohodě, ne-li lépe. Ani s ním příliš neinkasujete (-0.01 GA Rel.TM). Neškodí vám, spíš naopak. Má pozitivní vliv na shot generation. Je to jeho první sezona, budou tam chyby, ale nereagoval bych přehnaně na individuální brain farty, které se vždy přeceňují. Nebojí se hrát, a jeho bruslení patří k elitním. Dělá chyby, které každý identifikuje, ale ve finále s Demersem, Petrovicem, Kindlem na ledě inkasujete častěji než s Mathesonem. Be patient.

Nevím, co přesně by řešil příchod dalšího top4 beka. Na pozici #2, #3, #4, #5 máte perspektivu, variabilitu i kvalitu. Naběhne Ekbladova smlouva, pouze za trojici Ekblad, Yandle, Demers budete dávat od příští sezony téměř 20M. Pysyk si polepší. Proč další bek? 2nd pairing máte v pohodě, Pysyk/Matheson/Demers je v podstatě ''navíc'', nového Campbella těžko získáte. Nerozumím. Samozřejmě s tím může do jisté míry zamíchat Vegas, které by si od vás mělo vzít beka.

Z pohledu hráčského složení je problém jasný: Ekblad. Zatím svou roli nezvládá. Hraje téměř 23 minut za zápas, nejvíc v týmu a příliš pozitivní minuty to nejsou. V GA/60 je s 2.80 nejhorší v týmu - druhý nejhorší Matheson má 2.28, brutální rozdíl. Nejlepší Yandle má 1.84. To je rozdíl jedné branky na zápas. Celkově je 29. nejhorší v lize. Má i nejhorší Corsi - -3.62 CF% Rel.TM, 7.67 Rel. CA/60 atd. Každý tým v lize by měl problémy, pokud by první bek vykazoval podobné výsledky. Prohrává matchupy proti nejlepším hráčům soupeře, proti hráčům, kteří dokáží skorovat a proti vám taky skorují. Příchod dalšího #4 nic neřeší. Starý dobrý Ekblad, to je řešení. Netřeba polemizovat o tom, že jeho současné výkony nejsou objektivním ukazatelem jeho reálných schopností - otázka pouze zní, zdali se na svůj tradiční level dostane za týden, za měsíc nebo snad v dubnu. Je známý tím, že na sebe klade možná až příliš velké požadavky, možná si zvyká na život bez Campbella, možná má nějaké následky toho otřesu mozku ze začátky sezony - možná se jedná o kombinaci zmíněných a x dalších.

Z pohledu typologického složení je mírná nevýhoda, že oba spíš ofenzivní typy (Yandle a Matheson) jsou leváci. Ekbladovi tedy může chybět ideální partner, někdo, kdo by byl schopen hrát všechny ''manpower situations''. Pysyk na své off-side straně? Kdyby byl Demers levák, bylo by to jednodušší. Nicméně Ekblad by měl být schopen táhnout pairing i po boku průměrného partnera. Někdo by se měl vykrystalizovat (Matheson, Pysyk...), navíc máte víc než průměrné obránce. Vše se stejně primárně odvíjí od samotného Ekblada.

Celkově se lze na obranu dívat z různých úhlů pohledu. Klíčové tři faktory: 1) kvalita hráčů, 2) systém, 3) deployment. Vy zatím splnujete bod číslo jedna. Těžko se budete ihned rovnat prověřeným, kvalitním týmům jako STL, jež mají zažitý systém a hráči spolu zpravidla hrají dlouhodobě. Vy jste vyměnili půlku obrany, hráči si na sebe zvykají, neměli jste fungující systém, nyní zase aplikujete trošku odlišnější systém atd. Strašně jednoduchý pohled na věc. Chce to samozřejmě čas, ovšem upside je zde obrovský - co se týče samotného složení, málokterá obrana se vám vyrovná.
Ty smlouvy jsou strašnej průser. Nejvíc do očí mi bije ta Reimerova.
Já si myslím, že Reimer představuje velmi solidní value. Měl jsem v plánu samostatný post, ale nestíhám, možná někdy na webu. V létě jsem doufal, že vyměníme Bishopa, a následně podepíšeme Reimera. Nyní upírám pozornost na Haláka. Reimer to zřejmě má o 1-2 roky delší než by bylo žádoucí, to je ovšem běžné, klíčové je, že to nemá delší o 3+ roky, což se děje často. Za 3.4M bych rozhodně nepohrdl. Nebyla náhoda, že si ho vybrali právě computer guys.

Za posledních cca 10 let je jen minimum golmanů, co dalo 92%+ (30+ zápasů) alespon 2x. Reimer ano. Z hlavy myslím, že se nejedná o více jak pět, šest golmanů. V jednom roce měl nejvyšší Sv% rebounds - otázka, zdali to je opakovatelný skill, věc studie. Od sezony 07/08 je v top15 v celkové 5-on-5 Sv% (92.63%). Letos má 6.02 GSAA, což je velmi solidní ukazatel toho, jak si golman vzhledem k situaci vede. Za sebou nechává Raantu, Schneidera, Rinneho (shocking), Howarda a spol. Celkově si z dlouhodobého pohledu vede průměrně/nadprůměrné v MDsv%, HDsv% apod. Je srovnatelný s Greissem, Andersenem a spol. Bad goalies? Není to tak dávno, co operoval na 922 (3.3.), což ho řadilo k elitě ligy - aneb klasická nepřiměřená reakce na poslední nepovedené zápasy. Reimer je underrated, při nejmenším lehce nadprůměrný starter, a za 3.4M to je solidní akvizice. Poměr cena/výkon excelentní.

Ad ''průměrný'' Reilly Smith...

Smith je vše, jen ne slabý defenzivně. Má správné návyky od Bergerona, za poslední 2 roky s ním inkasujete pod 2 goly na 60 minut hry, je to i excelentní shot-suppressor, s ním na ledě limitujete scoring-chances soupeře. Turnover, chyba, kterou udělá nesouvisí s tím, jestli umí či neumí bránit. Za poslední 3 roky má čtvrtý nejvyšší defenzivní impact mezi všemi RWs v lize.

Obrázek

Je to i jeden z nejlepších PKers v lize - 83.19 CA/60, -9.15 CA/Rel.TM, a to má spíše těžší deployment. Letos má i v rámci týmu slabší sezonu, ale najednou budeme ignorovat to, co byl schopen dělat po dobu tří let? Nedaří-li se více než třema hráčům, primárním viníkem hráči nebývají. Má rychlost, je to solidní driver, a dokáže produkovat na pomezí 1st/2nd line, což loni prokazoval. Máte ho téměř v nejlepších letech.

Tvá interpretace ''defenzivní lajny'', 4th line apod. spočívá imho zřejmě v tom, že máš potřebu vidět hráče skákat do střel, obětovat se pro team, hrát skutečně defenzivně. To, co chceš vidět, už je ovšem finální fáze toho, že daní hráči nestíhají, honí puk, na poslední chvíli zoufale zachranují to, čemu efektivní hráči dokáži předejít - čtením hry, poziční hrou, pokecheckem apod. Ellera, Backlunda, Fasta, Cogliana a podobně skutečně efektivní ''defenzivní'' hráče v podobné fázi nevidíš, protože to přirozeně nenechají dojít tak daleko. Eliminace střel a šancí je základ, můžeš být druhý golman ala Girardi, ale když k těm šancím a střelám dochází, a dochází k nim často, šance, že inkasuješ, je přirozeně vysoká. Bellemare, Boll, Thornton, Korpikoski, Gordon, Miller a spol, to nejsou efektivní defenzivní hráči. To, že někteří z nich jsou schopni zblokovat 6 střel za zápas, jsou ochotni schytat to do vajec, pramení primárně z jejich neschopnosti, a nemá to nic společného s efektivní defenzivní hrou.

A shutdown lajny jsou běžnou součástí každého týmu NHL. V rámci top9 má každý NHL team tzv. shutdown line, která hraje všechny manpower situations a snaží se eliminovat nejlepší hráče soupeře. Interpretace 3rd/4th line už kolísá, často dochází k nedorozuměním a nesrovnalostem.

Jinak já jsem fanoušek Erica Joyce, ale když vidím, co se kolem Rowea děje, fandím pochopitelně i jemu.
Předpředposlední odstavec tesat do kamene a vyučovat od 5. třídy ZŠ.
tomasinho píše:...
Tak len tak na okraj aby si bol v obraze. Guddyho nazor mozno nebol naspravnejsi, no bol to jeho nazor a uz ked, tak mu na to slusne a argumentovo odpovedal kisin a z toho prispevku si moze nieco vziat a poucit sa. Kisin mu oponoval bez toho, aby musel pouzit nejake invektiva.

To ty si sa zachoval jak ....... a zhodil si tu jedneho slusneho usera len preto, ze TY mas iny nazor. Este gulas ocami, ked sa za to citil dotknuty, a to on napriek tvojmu frenetickemu nervovemu zachvatu ti este stale odpovedal slusne a ty si si siel svoje. Pravdepodobne toto upadajuce forum doslo o dalsieho usera, ktory tu svoj prinos mal a TEBE sa mozno dvihala zlc u jeho prispevkov, no ja som si ich rad cital, bez ohladu na to, ci som s tym suhlasil, alebo nie. Ano, par ludi tu tym zije viac a rozumie sa tomu hokeju viac ako ini, no nejake hranie na elitarov a zhadzovanie ostatnych mi teda dviha dekel. Pre guddyho teda mozno posledna kvapka a mozme mu zamavat, a tebe teda diky.

//kazdy pochopil co si chcel povedat (aby bolo jasne, ja neznasam nejake nadvysovanie typu ja som expert kto je viac a "laici" s inym pohladom na hokej, hru, su off, ale toto som tu uz jedneho casu riesil) nemusime ist do prehnanych osobnych invektiv; dik; c.
Prečítal som si celú vašu diskusiu vrátane Kišinovho super príspevku a nevidím žiadne invektíva smerom ku Guddymu od Tomashina. Vôbec nič zlé mu nepovedal a "podľa mňa zle chápeš 4. lajnu" alebo "4. lajna nie je nutne defenzívna, to je blbosť" nie sú žiadne invektíva ani urážky.

Súhlasím s Kišinom a Tomashinom, situáciu Guddymu dobre vysvetlili. Taktiež si myslím, že isté veci vidí príliš jednoducho. Kedysi som sa na hokej díval jednoducho, ale teraz je tomu trocha inak. Nie, corsi a CF+/-, rel a neviem čo všetko neriešim, no snažím sa ísť trochu do hĺbky. Ako som však povedal, Tomashino nič útočné a urážlivé nenapísal a Guddy nemá podľa mňa najmenší dôvod opúšťať HF.
ono to totiz malo dohru este v chate
Aha, tak ten som nečítal a zdá sa, že pár dní ani nebudem, lebo je evidentne vypnutý :|

Každopádne, chlapci, upokojte hormón, ani ja nesúhlasím s názormi viacerých ľudí v hokejových veciach, nielen čo sa týka tohto fóra, ale aj celkovo. No rozhodne sa za iný názor nebudeme na seba urážať a štekať po sebe, variabilita názorov je predsa úplne normálna vec, to hádam nemusím nikomu vysvetľovať.
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2006 CAROLINA HURRICANES