
Turnaj štyroch krajín môže byť štartom novej éry medzinárodného hokeja, Rusi a Nemci na ňom teraz hrať nemôžu.
Uplynulo už jedenásť rokov od posledných olympijských hier s hráčmi z NHL a takmer deväť od posledného Svetového pohára. Ide o najdlhší čas bez medzinárodného turnaja najlepších hokejistov na svete od roku 1976, keď bol zorganizovaný prvý Kanadský pohár.
Mnohé súčasné hokejové hviezdy ešte na takomto turnaji v drese rodnej krajiny nenastúpili. Platí to aj o Connorovi McDavidovi, Nathanovi MacKinnonovi, Austonovi Matthewsovi či Connorovi Hellebuyckovi, ktorí na poslednom Svetovom pohári hrali za tím Severnej Ameriky do 23 rokov.
V noci z 12. na 13. februára sa začne ich prvá skúsenosť so zápolením hviezd na medzinárodnom fóre.
Ide „len“ o Turnaj štyroch krajín, ktorý za rok zmanažovala NHL a pozvala reprezentácie Kanady, USA, Švédska a Fínska. Je to však zároveň prísľub, že je vedenie ligy pripravené a ochotné spolupracovať na pripravovaní takýchto turnajov. A má
„Je to pre nás dôležité, lebo to chcú samotní hráči. Tretina hráčov z ligy nepochádza zo Severnej Ameriky a s hrdosťou reprezentujú svoje krajiny. Záleží im na tom, čo rešpektujeme,“ vyhlásil hlavný komisionár ligy Gary Bettman poukazujúc na to, že 29,9 percenta hráčov v NHL tvoria iné než domáce národnosti.
Čo sa týka zúčastnených krajín, Kanaďania tvoria 41,6 percenta hokejistov v súťaži, druhí Američania 28,5 percenta, tretí Švédi 9,8 percenta a Fíni (5,4 percenta) sú na piatom mieste, za Rusmi (6,4 percenta). Slovákov v ročníku 2024/25 nastúpilo sedem, delia si ôsmu priečku s Nemcami za Čechmi a Švajčiarmi.
Rusov vylúčili, Nemci nemajú dosť hráčov
Turnaj štyroch krajín bude s veľkou pravdepodobnosťou jednorazovou záležitosťou.
Po prvé, nepôjde o turnaj najlepších hráčov na svete, keďže na ňom bude chýbať podstatná časť hviezd pochádzajúca z krajín, ktoré sa nezúčastnia. Po druhé, pôjde o „predkrm“ ZOH 2026, ktoré by sa mali po prvý raz od roku 2014 konať i s hráčmi z NHL, a nik to ani netají.
Každý zapojený tím odohrá na turnaji tri zápasy, po jednom proti každému súperovi. Do tabuľky získa tri body za riadnu výhru, dva za výhru po predĺžení či nájazdoch a bod za prehru po predĺžení alebo nájazdoch. Z následnej tabuľky sa určia dve najlepšie mužstvá, ktoré sa stretnú vo finále.
Turnaj štyroch krajín – program (kde sledovať)
13. február (2.00) – Kanada – Švédsko (Dajto, Nova, Voyo)
14. február (2.00) – USA – Fínsko (Dajto, Nova, Voyo)
15. február (19.00) – Fínsko – Švédsko (Dajto, Nova Action, Voyo)
16. február (2.00) – USA – Kanada (Dajto, Nova, Voyo)
17. február (19.00) – Kanada – Fínsko (Dajto, Nova Action, Voyo)
18. február (2.00) – Švédsko – USA (Dajto, Nova, Voyo)
21. február (2.00) – finále (Dajto, Nova, Voyo)
Ide o nezvyčajný formát, no vedenie NHL o ňom nehovorí ako o stálom variante pre budúcnosť. Toto ozvláštnenie sezóny a príprava na olympiádu sa tento rok odohrá namiesto pravidelného víkendu hviezd.
Príprava bola rýchla a hrať môžu len hráči z NHL. Preto si súťaž vybrala variant s menším počtom tímov, ktoré boli vybrané podľa rebríčka IIHF (k začiatku roka 2024) a počtu hokejistov v NHL. V tom čase tretie Rusko bolo vynechané pre dôvody spojené s vojnou proti Ukrajine. Piate Nemecko nemohlo nastúpiť pre nedostatočný počet hráčov z NHL a nahradilo ho šieste Švédsko.
Turnaj potrvá týždeň. Posledný zápas hlavnej fázy sa odohrá v noci zo 17. na 18. februára (utorok ráno) a finále sa uskutoční v noci z 20. februára na 21. februára (piatok ráno).
Prvé štyri zápasy sa odohrajú v montrealskom Bell Centre, zvyšok stretnutí vrátane finále v bostonskej TD Garden.
Hrá sa podľa pravidiel NHL, s výnimkou pravidla o predĺžení. V skupinovej fáze bude trvať desať minút vo formáte 3 proti 3. Ak to nebude stačiť na rozhodnutie, nasledovať budú samostatné nájazdy s tromi exekútormi na každej strane. V prípadnom finálovom predĺžení sa bude hrať vo formáte 5 proti 5 až do momentu, keď niektorý z tímov nestrelí víťazný gól.
MOV a NHL sa zblížili
Vyjadrenia šéfa NHL vyznievajú optimisticky pre fanúšikov medzinárodného hokeja aj samotných hráčov, pre ktorých je olympiáda vrcholným medzinárodným turnajom.
Bettman chce touto krátkou akciou naladiť ľudí na väčšie pripravované udalosti. Na nasledujúce obdobie má cieľ povoliť hráčom účasť na olympiádach v rokoch 2026 a 2030 a v rokoch 2028 a 2032 organizovať Svetový pohár.
Medzinárodný olympijský výbor, Medzinárodná hokejová federácia IIHF a NHL by tak kooperovali na tom, aby sa hviezdy v národných dresoch stretávali každé dva roky, čo na pravidelnej báze ešte nikdy nefungovalo.
„Ide o cyklus, ktorý chceme zaviesť. Privedie nás to k rozvrhu, s ktorým budeme spokojní,“ dodal Bettman.
Aby mohlo toto striedanie fungovať, potrebujú Bettman a organizátori olympijských hier uzavrieť dohodu, ktorá bude zrejme tak či tak krehká vzhľadom na dôvody, pre ktoré sa hráči z NHL nezúčastnili na posledných veľkých turnajoch.
Pred poslednými olympiádami sa NHL a MOV nedohodli na preplácaní výdavkov na cestovanie, poistenie či ubytovanie. Olympijský výbor nechal toto financovanie na NHL, ktorú by náklady spojené s olympiádou stáli údajne niekoľko desiatok miliónov dolárov. IIHF sa ponúkla, že zafinancuje poistenie hráčov, ale ani to nestačilo.
NHL by navyše ani za predpokladu, že by na hry dodala hráčov, nemohla prezentovať svoju značku. Prišla by aj o zisk z ligových zápasov, keďže by musela prispôsobiť rozvrh niekoľkotýždňovej prestávke. Nevýhodnú dohodu teda odmietla.
V roku 2022 vyzeral návrat hráčov na olympiádu reálnejšie, ale komplikácie spojené s covidovou pandémiou ho napokon oddialili.
Situácia sa zmenila a Bettmanov zástupca Bill Daly hovorí o tom, že je NHL na dobrej ceste k spečateniu novej dohody s medzinárodnými organizáciami, v rámci ktorej by získala liga benefity, vďaka ktorým by bola ochotná vynaložiť prostriedky.
Tie by každé štyri roky mohla kompenzovať Svetovým pohárom. Zisk súťaže z jeho organizovania v roku 2016 predstavoval podľa The Hockey News 40 miliónov dolárov, hoci pôvodné očakávania boli dvojnásobne vyššie.
Každý zápas ako siedmy zápas
Zámer diametrálne zmeniť súčasný trend a z turnajov najlepších urobiť pravidelnú záležitosť hokejisti kvitujú.
„Pre hokej je to dôležité, pretože chceme náš šport propagovať na medzinárodnej scéne aj doma. Bude to skvelá vec, ak sa ľudia budú môcť tešiť každý druhý rok,“ vyjadril sa Connor McDavid.
Turnaj 4 krajín nazval „splneným snom“. Má totiž už 28 rokov, ale za Kanadu hral len na dvoch seniorských a dvoch juniorských majstrovstvách sveta.
Auston Matthews, ktorý nastúpi v drese USA, je v podobnej situácii. „Hráči za to bojovali, takže sa na to veľmi tešíme, dá sa to povedať aj o fanúšikoch,“ hovorí.
Hráčska asociácia NHLPA v kolektívnych rokovaniach s majiteľmi klubov vždy avizovala, že k olympiáde zaujíma pozitívny postoj. McDavid sám seba nazval „hlasným podporovateľom“ myšlienky turnajov najlepších hráčov v medzinárodných dresoch a patril k hráčom, ktorí Martymu Walshovi pri jeho nástupe do funkcie riaditeľa hráčskej asociácie v roku 2023 deklarovali, že absencia takýchto turnajov patrí k ich najväčším výhradám k súčasnému fungovaniu NHL.
Liga vypočula požiadavku hráčov a chce ju podporovať nie jednorazovo, ale dlhodobo. Turnaj štyroch krajín môže byť jedného dňa vnímaný ako štart novej éry.
„Hoci to je ‚len‘ turnaj štyroch krajín, je to základný kameň, aby sme vybudovali kalendár medzinárodných akcií, v ktorom bude miesto pre pravidelné turnaje najlepších. Názorový konsenzus je taký, že sa odrazíme od rokov 2026, 2028 a tak ďalej,“ povedal Rob Zepp, riaditeľ oddelenia NHLPA pre medzinárodný rast.
Aj tréneri sa zhodujú, že nepôjde o exhibičný turnaj. Jon Cooper z Kanady sa vyjadril, že každý zápas bude ako zápas číslo 7 v play-off.
„Chalani vyjdú a na ľade budú chcieť krv. Nezáleží na tom, ako rýchlo to dali dokopy – keď si oblečiete kanadský alebo americký dres, necháte na ľade všetko,“ sľubuje Brad Marchand, víťaz ZOH 2014 a Svetového pohára 2016.
„Všetci chceme vyhrať. Chceme byť na konci turnaja šampiónmi. Ideme tam jedine s týmto,“ doplnil ho líder Spojených štátov Jack Eichel.
Favorizujú zámorské celky
Práve USA považujú mnohí za favorita. V bránke bude jednotkou hviezdny Connor Hellebuyck z Winnipegu, útok povedú hráči ako Auston Matthews, Jake Guentzel či bratia Tkachukovci. Z obrany im vypadlo najvýraznejšie meno – Quinn Hughes.
V ankete expertov NHL.com sa piati z dvanástich oslovených vyjadrili, že Američanom predpovedajú titul. Rovnaký počet hlasov dostala Kanada.
Tá vládne hokejovému svetu od roku 2010, keď získala zlato na domácej olympiáde. Odvtedy vyhrala zlato v Soči a Svetový pohár 2016.
Tentoraz sa zdá, že ich slabinou bude bránkovisko, zvlášť po tom, čo nepozvali Logana Thompsona z Washingtonu, ktorý patrí k najlepším brankárom v prebiehajúcej sezóne. Ich útok však môže byť vôbec najnebezpečnejší na turnaji. Na ľade sa predstavia Connor McDavid, Nathan MacKinnon, Sidney Crosby, Sam Reinhart, Brayden Point či Mitch Marner. V defenzíve nechýbajú Cale Makar alebo Shea Theodore.
V titul Švédov verí len jeden z oslovených v danej ankete, na druhé miesto ich umiestnili traja. Hovoria o nich ako o tíme s najširšou defenzívou vedenou Victorom Hedmanom, Rasmusom Dahlinom či Erikom Karlssonom, pri ktorom však neradno podceňovať ani ofenzívnu silu a hráčov ako William Nylander alebo Elias Pettersson.
Jediný novinár z NHL.com poslal do finále Fínsko, ktorému predpovedá aj víťazstvo. Ide teda o outsidera podujatia, ak by chceli vyhrať, museli by zápasy proti papierovým favoritom zvládnuť takticky a navyše sa spoľahnúť na Juuseho Sarosa v bránke a útočníkov ako Aleksander Barkov, Sebastian Aho, Mikko Rantanen či Patrik Laine.(Simon Cop,Nko)