Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

TORONTO MAPLE LEAFS

Diskuze o jednotlivých týmech nejkvalitnější hokejové ligy na světě.

honziss píše:...
U Isles je rozdiel v tom, že tam nie je tak silné zloženie, aké vytvoril Shanahan v Toronte – Dubas, Hunter, samotný Shanahan, ktorých dopĺňajú ľudia ako Pridham, Paliafito, Hofford... Toronto investovalo milióny do ľudí mimo ľadu. S Dubasom očakávam ešte väčšie investície a jednou z možností je dokonca druhý ECHL tím po vzore špičkových tímov z iných líg (športov). Pôvodne som chcel príspevok k Dubasovi zavesiť neskôr, ale keď už si to načal a vystihol všetky body toho príspevku, tak to zavesím hneď. Celkovo mám nachystané príspevky v zmysle „Big Summer Read“ o Pridhamovi, Gilmanovi (noví AGM), Marlies – kde je viacero future Maple Leafs hráčov a napr. taký Marinčin hrá najlepší hokej v kariére, príspevok k draftu atď.

AS GOOD AS IT GETS
KYLE DUBAS


Väčšina z vás má predstavu o tom, kto je Kyle Dubas. Napriek tomu ho veľká časť ľudí vníma ako John Chayka 2.0. Kniha, ktorá najviac ovplyvnila Dubasa je Thinking, Fast and Slow od Daniela Kahnemana, nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku. Ak neviete o čom táto kniha je, tak asi hľadáte súvislosť s tým, prečo o tom píšem. Kahneman v nej popísal spôsoby myslenia rozhodovania, kedy nemáme dať na prvotnú intuíciu a ako zabrániť rôznym omylom v konečnom rozhodovaní (v angličtine sa to dá stiahnuť zadarmo). Sú tam rôzne príklady toho, ako napríklad ľudské oko zle vníma realitu, čo vedie k nesprávnemu úsudku atď., tým sa dostávam k podstate Dubasa – využíva analytické dáta v súvislosti s tým, čo sa deje v reálnom svete (či už ide o dianie na ľade, na trhu s UFAs atď.).

Dubas neprišiel z kancelárie analytikov a nestal sa GM Toronta cez noc. Ako 17-ročný začal pracovať ako scout, neskôr v 25. rokoch sa stal GM Sault Ste. Marie v OHL. V 28. rokoch ho spomedzi všetkých uchádzačov najal Shanahan ako AGM Toronta. Shanahan vravel, že na začiatku nevedel, čo od pohovoru s Dubasom očakávať. Nakoniec strávili 8(!) hodín diskusiou a Shanahan vedel, že je to jeho človek. Dubas rozumie systémom, scoutingu, rozvoju hráčov, štruktúre ECHL-AHL-NHL. Drake Berehowsky, tréner Orlando Solar Bears, povedal, že Dubas sleduje cez 90% ich zápasov v ECHL.

Spomínate si na prvý draft dvojice Dubas-Hunter? Kyle Dubas dvakrát trejdoval pick za dva nižšie picky, aby poskytol Hunterovi viac volieb. Leafs mali s Dubasom v čele takzvaný home-run draft (Marner, Dermott, Bracco).

Dubas povedie Leafs po rekordnej franchise sezóne – 105 pts. K tomu je daný cieľ napredovať, teda z PO contendera prejsť na SC contendera. Je potrebné podpísať kľúčových hráčov Matthews, Marner, Nylander, vyriešiť problém na pravej strane obrany. Každý jeho krok bude pod mikroskopom a v niektorých krokoch očakávam veľa kritiky. Prečo? Pretože Dubas nie je osoba, ktorá by robila „safe“ rozhodnutia aké sú všeobecne zaužívané v NHL. Čo je predstavuje slovo safe v tomto prípade? Podpisy veteran players ako napr. Komarov, voľba safe pickov na drafte atď. Posledné menované sa dá uviesť na konkrétnom príklade: LL a Hunter boli veľkými fanúšikmi McLeoda, ktorého vo veľkom scoutovali a jedného dňa by mohol byť 2nd line center v NHL. Dubas preferuje high-ceiling typ hráča, ktorý je skôr v zmysle high-risk high-reward. Bez ohľadu na to, aby mal istotu, že bude GM Leafs navštívil všetky významné juniorské turnaje, pričom neuberal na práci GM Marlies.

Čo teda znamená Dubas ako GM Toronta? Jedna z najväčších zmien bude zloženie front officu – Dubas už stihol menovať Pridhama ako AGM, rovnako tak Gilmana (o ňom neskôr). Hunter skôr či neskôr s ambíciou stať sa GM klubu NHL odíde, a tak bude potrebné nájsť človeka, ktorý povedie scouting departure. S Hunterom dosť možno odíde aj jeho pravá ruka - Lindsay Hofford. Čo sa týka rosteru - 4th line založená na rýchlosti a skille je samozrejmosť, na čo Dubas apeloval už v juniorskom hokeji. Hokejová verejnosť to rieši až v posledných zhruba 3 rokoch, Dubas to implementoval do hokeja v roku 2011 – to bolo obdobie Big Bad Bruins a LA Kings. Mimochodom Babcock na toto pristúpil v PO v sérii proti Bruins, kde ustúpil od svojho konvenčného zloženia zostavy. Tiež sa dá očakávať ešte väčšia investícia do video-analytikov, scoutov, ECHL tímu atď.

Dubas rovnako tak odvádza dobrú prácu v rámci posudzovania kvalít hráčov – bol veľkým fanúšikom Natea Schmidta už vo Washingtone, alebo Yaniho Gourdea. Z toho usudzujem, že sa vyhne nelogickým podpisom hráčov a dokáže nájsť lacnejšie alternatívy na podobnej výkonnosti na spôsob, ako keď tu napr. Kisin vedel podať vždy lacnejšiu alternatívu voči diskutovaným hráčom.

Kyle Dubas predstavuje niekoho, kto rozumie športovému manažmentu ako takému, hokeju na všetkých úrovniach a oddeleniach, a to podstatné – jeho vývoj za posledných cca 15 rokov a samotné napredovanie do budúcna. Ak by som si mal vybrať medzi Dubas/Pridham vs Hunter/Hofford, volil by som vždy Dubasa ako GM.
Rozhodně jsem s tebou za jedno v té volbě Dubas vs Hunter ve prospěch Dubase. Shanahan to udělal chytře, aby dal Dubasovi možnost řídit už letošní offseason včetně draftu a zároveň nedal někomu jinému znalosti Huntera tím, že mu povolí jednat s ostatními až po draftu. To je jen další ukázka chytrého managementu, který tam Shanahan dělá.

Jinak nemám co dodat, ten rozbor je perfektní a říká všechno, z čeho vychází můj názor a ta věštba v předchozím příspěvku. Dobrá práce a díky.
ARCHITECTS OF SUCCESS
KYLE DUBAS & SHELDON KEEFE


Toronto Marlies hrali vo finále v sezóne 2011-12. Základ tímu trénovaného Dallasom Eakinsom tvorili hráči ako Ryan Hamilton, Matt Frattin, Carter Ashton, Philippe Dupuis, Mike Zigomains, Jeff Finger, Mark Fraser a na súpiske boli dvaja hráči, ktorí mali potenciál pre NHL – Nazem Kadri, Jake Gardiner (a Josh Leivo). Vo finále ich poľahky vyradil powerhouse Norfolk Admirals. Marlies sezóny 2017-18 majú ďaleko od tímu zloženého prevažne z veteránov. Viacero mladých hráčov bude pevnou súčasťou Maple Leafs, niekoľko ďalších má NHL potenciál: Andreas Johnson (MVP AHL), Travis Dermott, Timothy Liljegren, Carl Grundstrom, Calle Rosén, Pierre Engvall, Jeremy Bracco, Andreas Borgman, Garett Sparks...

Po predchádzajúcom vedení zotrvali v štruktúre Marlies štyria hráči: Sparks, Engvall, Gauthier a Johnsson. Od príchodu nového vedenia sa prostredníctvom draftu pridali: Grundstrom, Liljegren, Dermott, Timashov, Bracco, Nielsen, Brooks. Z Európy prišli Aaltonen, Borgman a Rosén. Po letnom rookie campe boli podpísaní Moore a Marchment.

Dubas nemal nikdy problém urobiť náročné rozhodnutie a zavádzať nové postupy. Po príchode k Torontu ako GM Marlies prepustil trénera Gordona Dineena, ktorý bol v tíme od roku 2009 a dosadil na jeho miesto Sheldona Keefeho zo Sault Ste Marie. Marlies s Keefem na lavičke vyhrali 152 z 228 zápasov základnej časti a 2-krát v troch sezónach skončili ako najlepší tím po základnej časti. Hráči prekonali niekoľko tímových a individuálnych klubových rekordov, avšak Keefeho cieľom podľa jeho vlastných slov bol vždy rozvoj hráčov, ktorí budú mať impact v NHL – Nylander, Kapanen, Brown, Dermott, Johnsson, Hyman. Obrovský progres je vidieť v hre Timothyho Liljegrena od jeho príchodu k Marlies, rovnako tak Trevor Moore, ktorý patril v PO AHL k najlepším hráčom (17 pts/20 gp).

Spomínal som to v diskusii s montrealom, Marlies od príchodu Dubasa pracujú detailne s každým hráčom, video-analýzy (podobne ako pracoval Babcock s Matthewsom či Kadrim), práca s mladými v posilňovni, one-on-one so skills trénermi, etc. V uplynulom ročníku okrem Moorea a Liljegrena spravili výrazný krok vpred aj Bracco a Marchment, ktorý podpísal ELC kontrakt s Maple Leafs. Bracco, podobne ako Liljegren, mal pred rokom mononukleózu. Začiatok prvej pro sezóny mal pomalý, v závere sezóny patril k najproduktívnejším hráčom keď produkoval bod na zápas. Napriek tomu, po vypadnutí Maple Leafs s Bruins, nedostával príležitosť v playoff vzhľadom na to, že mu zabral miesto Andreas Johnsson. Rok predtým bol v podobnej situácii Trevor Moore, pričom tento rok už patril ku kľúčovým hráčom úspechu v PO. V ďalšom ročníku bude Bracco jedným z najvyťažovanejších forwardov Marlies. Keefe dohliada na správny rozvoj hráčov, ich usage, QoC, spolu s Dubasom sústavne komunikujú s hráčmi, hovoria o plánoch, dbajú na to, aby si bol každý vedomý svojej role, čo je kľúčové najmä pri veteránoch. Vybudovať úspešný AHL tím nie je tak jednoduché ako si môžu niektorí myslieť. Nejde len tak doplniť roster mladých hráčov troma veteránmi (viď Laval Rocket).

Dubas podpísal kontrakt s Benom Smithom, čo bolo svojho času niektorými ľuďmi považované za chybu – 650K AHL plat. Avšak Smith predstavoval akúsi poistku pri expansion drafte a Dubas chcel skúseného forwarda v Marlies. Smith, ktorý je kapitánom tímu, strávil celú sezónu v AHL a patril k najkonzistentnejším F tímu – 59 pts. V PO mal 16 pts v 20 gp. Smithov vplyv a obľubu v kabíne bolo cítiť najmä z rozhovorov s rookie playermi, ktorí ho pri každej príležitosti vyzdvihovali.

Ďalším veteránom, ktorý ale nemal takú on-ice rolu ako predtým, je Rich Clune. Napriek zníženej role v tíme ho Dubas presvedčil zostať a podieľať sa na developmente mladých hráčov. Predtým bol mentor napr. Nylanderovi a Kapanenovi, v tomto ročníku pomáhal spomenutým hráčom – Brooks, Marchment, Bracco. Ďalším hráčom, ktorý „podľahol Dubasovi“ je Colin Greening. S Gauthierom a Engvallom patrili k najsilnejším formáciám v PO. S nedostatkom centrov Dubas podpísal Chrisa Muellera, ktorému ponúkol akúsi stabilitu s extra rokom v zmluve, pričom má rodinu v blízkom Buffale. Mueller už predtým vyhral Calder Cup a má za sebou 3 sezóny s 50+ pts. Dubas týmto podpisom pridal konzistenciu a stabilitu do zostavy. Ďalší veteran leader v zostave s Calder Cupom je bývalý kapitán farmárskeho celku LA – Vincent LoVerde. 29 yo obranca pomáhal mladým bekom Marlies a v kritických fázach zápasov. Vo finále v G7 mal dve asistencie, 3 kritické bloky a ťahal celú defenzívu. Marlies sú niekedy označovaní ako 32. tím NHL pre ich zdroje, ktoré poskytujú svojim hráčom - cez lekársky tím, výživu, fitness až po skills a video coaching. Vďaka širokému tímu špecialistov tak v PO chýbal len Borgman (aký rozdiel oproti Syracuse a Lehigh Valley, s ktorými hrali v 2. a 3. kole). To, a depth talentu v tíme, robí z Marlies atraktívne miesto.

Dubas a Keefe sa počas sezóny museli vysporiadať s call-ups Dermotta, Kapanena a Johnssona, výmenami Rinata Valieva, Kerbyho Rychela a Nikitu Soshnikova. Všetko doposiaľ napísané bolo v zmysle spojenia AHL-NHL. Dubas však vytvoril depth v systéme Marlies a teda spojenie medzi AHL a ECHL tímom – z čoho ťažilo aj Orlando, ktoré vypadlo vo štvrťfinále.

Dubas podpísal niekoľko hráčov na ATO (amateur tryout) z NCAA a Európy. Josh Kestner (University of Huntsville-Alabama), Derian Plouffe (Niagara University), Scott Pooley (Church of the Holy Cross) a Brady Ferguson (Robert Morris University) sa postarali o 9 pts v 23 gp. Ďalšími hráčmi boli napr. Cal Heeter, Martins Dzierkals, Kristián Pospíšil, Josh Winquist a J.J. Piccinich. Čo je dôležitejšie, hráči Marlies mali v náročnom závere sezóny (18 gp v 37 dňoch) viac priestoru na regeneráciu vďaka tomuto depthu. Kľúčovým bol príchod zabudnutého Pierra Engvalla, 7th rd pick 2014. Rok predtým po príchode z Európy sa nedostal do zostavy a nastúpil tak len v jedinom zápase. Tento rok, napriek pretlaku na pozícii W a napriek jeho zraneniu, ho Dubas pozval opäť do Toronta, pričom v 9 gp mal 8 pts a patril ku kľúčovým hráčom v PO, vďaka čomu dostal kontrakt od Maple Leafs.

Dubas sa nebojí implementovať myšlienky a postupy z iných top športov v Amerike a táto baseball-style prospect pyramída, komunikácia, individuálny prístup k hráčom, skúsení lídri, ktorí sa sami starajú o development hráčov a „nekonečné zdroje“, ktoré sa Dubas nebojí využívať robia z Toronta ako celku po mnohých dekádach kvalitnú organizáciu.
Nemá význam písať ďalšie MERRY DRAFTMASS po vzore minulých rokov. Každý máme k dispozícii eliteprospects, niektorí The Athletic. Pôvodne som plánoval zakúpiť Blackbook od Edwardsa a jeho tímu z HockeyProspect, avšak pri poslednom drafte som si uvedomil ako zastaralo posudzujú hráčov. V chate som spomínal, že mám v obľube hráčov z OHL – Cam Hillis, Allan McShane a Aidan Dudas. HP mali Hillisa 101. v rankingu, McShane a Dudas boli dokonca niekde v oblasti 180. Hillis a McShane boli draftovaní Montrealom zo 66. pozície, resp. 97. Dudas bol zvolení v 4. kole tímom Los Angeles zo 111. pozície. Niektorí ľudia stále radia size k primárnym faktorom posudzovania kvality prospektov. S Hunterom ako hlavou scoutingu malo Toronto niekoľko neskorších volieb s výberom masívneho beka, ktorý BY sa mohol stať Colton Parayko 2.0. Pod Dubasom draftovali 2 menších krídelníkov a brankára.

Je to otázka rozdielneho prístupu/filozofie, kde sa cenia rozdielne veci. Hunterovci poľovali na dvojmetrových jednorožcov, ktorí by pri dobrom developmente zvládali hrať a korčuľovať (Keaton Middleton, Nicolas Mattinen). Dubas dal prednosť skillu a pokúsil sa nájsť prehliadaných hráčov bez ohľadu na to, kde hrajú, na akom poste nastupujú alebo koľko majú rokov.

Dôraz bol vo všetkých kolách kladený na hockey IQ a skill. Po trade down Maple Leafs pridali do organizácie celkovo 9 hráčov:

- Rasmus Sandin | D | OHL
- Sean Durzi | D | OHL
- Semyon Der-Arguchinstev (SDA) | C | OHL
- Riley Stotts | C | WHL
- Mac Hollowell | D | OHL
- Filip Král | D | WHL
- Pontus Holmberg | LW | SWE-3
- Zachary Bouthillier | G | QMJHL
- Semyon Kizimov | RW | RUS-JR

Trend draftovania hráčov z CHL pretrval – od kedy je Dubas súčasťou organizácie - z 36 pickov je 22 z CHL, resp. 13 z OHL. CHL je najviac scoutovaná juniorská liga na svete. Najlepší hráči z CHL líg sú draftovaní v top 100, napriek tomu veľa klubov draftuje z CHL až do samotného konca, pričom volia 4th linerov a veľkých, raw playerov. V analytickej komunite prevláda názor, že smerom ku koncu draftu by tímy mali voliť viac „risky“ hráčov z menej scoutovaných líg.

Dva z troch posledných pickov Leafs boli:

- Švéd z tretej švédskej ligy
- Rus z ruskej juniorky

Tým ďalším pickom bol brankár, čo je čisté woodoo.

„We want to pick the best guys available, bring them in here, and develop them into NHLers.” – Kyle Dubas. Development po drafte je dôležitejší ako samotný level talentu v deň draftu. Samozrejme, zoširoka napísané. Dva picky z draftu 2018 môžu od budúcej sezóny nastupovať v AHL (nehovoriac o Sandinovi, ktorý bol v Soo na hosťovaní zo Švédska). Toronto v posledných rokoch nastolilo trend rozvoja hráčov v AHL – Liljegren, Dermott, Nylander, Kapanen, Brooks, Bracco... NHL nie je NFL alebo NBA. Tímy zväčša nedraftujú hráča priamo pre tím v NHL. Hollowell a Durzi môžu naskočiť rovno do AHL, k Marlies, ktorý majú široký trénerský tím a top zdroje.

Pri prvom Dubasovom trade down Maple Leafs vymenili pick #24 za #29 a #61, následne #29 za #34 a #68. Technicky vzaté to znamená: Travis Konecny za Travis Dermott, Jeremy Bracco, a Martins Dzierkals. Konecny je top-6 krídlo s 24-goal season, Dermott je lock ako Maple Leaf a časom 2nd pairing bek, Bracco v závere sezóny dosahoval bod na zápas v AHL, každopádne podobne ako Dzierkals, ešte ich čaká dlhá cesta do NHL. V trade down 2018 vymenil pick #25 za #29 a #76. Dominik Bokk patrí k hráčom s najlepším skillom vo svojej vekovej kategórii. Tiež je zaujímavé, že Leafs 2-krát ignorovali možnosť draftovať Joe Veleno, ktorý bol v rankingoch väčšinou v rozsahu 10. - 15. Myslím si, že ak by bol k dispozícii Ryan Merkley, resp. by sa prepadol hlbšie v drafte, bol by pickom Leafs. Na druhej strane nestál Torontu za trade up.

Druhý rok po sebe draftovalo Toronto undersized obrancu v 1. kole (predtým Liljegren). Minulý rok odohralo v NHL 200 obrancov aspoň 40 zápasov, 55 z nich malo menej ako 183 cm (6´0). V playoff 111 obrancov nastúpilo aspoň v jednom zápase, pričom 32 z nich malo menej ako 183 cm (6´0). Samozrejme, size predstavuje určitú výhodu, ale nie každý dokáže poskladať/draftovať obranu ako Los Angeles. Sandin, Durzi a Hollowell sú mobilní beci, majú dobré IQ a puck-moving ability.

To, čo sa v scouting reportoch nedočítate o Sandinovi je, že na powerplay nehrá ako QB, pričom všetci mu túto schopnosť automaticky pripisujú. Samozrejme kvality na to má, ale v Soo Greyhounds hral na half-wall, odkiaľ s obľubou preferoval cross ice-passes. Aktívne sa zapája do prečíslení a pravidelne v zápasoch predvádzal kvalitný pinch. Výborne bráni situácie one-on-one. Rasmus Sandin mal 2. najlepší PPG priemer – 0,88 medzi rookie obrancami od roku 2009-10. Dôvod, pre ktorý odohral v OHL menej zápasov je, že na začiatku sezóny nastupoval v SHL. Pri jeho PPG sa dá odhadovať, že pri plnej sezóny by mal 60 pts.

Riley Stotts mal výrazný progres v štatistikách po jeho výmene zo Swift Current Broncos (22 gp – 2+1) do Calgary Hitmen (47 gp – 17+24). Vo WHL bantam drafte bol zvolený ako 10. celkovo. Talent má, ale či je
tam high-end potenciál ukáže až ďalšia sezóna. Čo trocha znepokojuje je, že nebol schopný presadiť sa u Broncos, ktorí boli druhým najlepším tímom v lige a mali 3 hráčov, ktorí pokorili hranicu 100 pts. Scouti Tim Speltz, Garth Malarchuk a Dale Derkatch ním boli nadšení a vyzdvihovali jeho progres v druhej polovici sezóny a kvôli nim bol na draft liste Toronta tak vysoko.

Ďalšou z vecí, ktorú sa inde asi nedočítate je, že Sean Durzi a Mac Hollowell sa zúčastnili development kempu Maple Leafs po minuloročnom drafte. Durzi, PP QB, mal minulú sezónu 36 pts v 60 zápasoch, 9 pts v 17 PO gp. Tento rok spravil výrazný krok vpred, keď v 40 gp mal 49 pts, v 11 zápasoch v PO mal 16 pts. Hlavný progres zaznamenal v korčuľovaní, resp. zlepšil foot speed. Durzi má 90 kíl, 183 cm, a nastupoval proti najlepším hráčom súpera. Ďalšími hráčmi, ktorí sa zúčastnili tohto kempu a boli draftovaní – Connor Dewar, 3rd rd, Minnesota a Vladislav Yeryomenko, 5th rd, Nashville. Mimochodom Hollowell bol piaty v bodovaní obrancov OHL. Do Soo Greyhounds ho draftoval práve Kyle Dubas v roku 2014.

Filip Král bol v PO healthy scratch v 2 zápasoch v prvom kole, ktoré Spokane prehralo. Král bol menovaný nováčikom roka klubu. Niečo z jeho scouting reportu: „He’s an elusive defenseman who relies on his shiftiness, vision and quick-decision making to move the puck out of danger. Away from the puck in the defensive end, he showed above-average positioning and impressive puck-tracking skills which allowed him to be effective when using his stick to disrupt the play.“

SDA, ako som už predtým spomínal, bol najmladším hráčom draftu. V závere sezóny mal viac ako PPG – 21 pts, 17 gp. SDA je jedeným z najväčším kandidátov na breakout v ďalšej sezóne v OHL.
Obrázek
ocenujem talent ale 11.6mm za matthewsa je moooc
A v létě 2024 do Arizony. :jn:
Boston vyradil Toronto v siedmom zápase série po tretíkrát za ostatných sedem rokov. Podarilo sa mu vyhrať sedem vzájomných sérií po sebe od roku 1969. Takúto sériu proti jednému súperovi ťahali už len Montreal (18 proti Bostonu) a Pittsburgh (7 proti Washingtonu). Maple Leafs majú od roka 2013 bilanciu v zápasoch číslo sedem 0-6. (slovaknhl)

Obrázek
Obrázek
❤️
1285 příspěvků
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2002 GOTEBORG