Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

Médiá

Diskuze o všem možném i nemožném.

Podla mna tu chybala tato tema tykajuca sa ci uz slovenskych alebo zahranicnych medii. Tu v chate sa uz cinnost medii a rozne kontroverzne kroky rozoberali. Zapadli do zabudnutia. Tema Media by ich mala vsetky dat na oci tym, ktori maju o diskusiu zaujem. Media boli, su a budu vzdy zaujimavou problematikou a siedmou ci kolkou mocnostou. Kto vlastni media, je velky pan. No pozor, konecny krok a podoba zalezia od konkretneho redaktora a jeho svedomia. Teda aspon v nasich a "zapadnych" mediach. Dost bolo slov. Podme na to.

Preco teda tato tema :?:
:arrow: riesenie problemov medii a kvality zurnalistiky
:arrow: priestor na vlastne nazory o mediach
:arrow: moje najlepsie rady a vedomosti, ktore som za "tie roky" nabral
:arrow: atd.

P.S. Odkaz pre vaškov: Nestaviam sa do pozicie poloboha, ale uz mam za sebou nieco v tejto sfere. Niekto je odbornik na pravo ci medicinu, ja sa viacej rozumiem zurnalistike.

P.S.2 Nemam problem s kritikou vlastneho koryta, coho dokazom su aj seminarne prace na tuto temu...
kým sa to tu rozbehne, tak ti dám otázku z takého súdka, či znesieš kritiku aj na seba osobne alebo svojho zamestnávateľa a či názory, najmä kritické, ak tu nejaké odznejú, budeš aplikovať v praxi, aby sa zlepšila práca, či už teba alebo tvojich kolegov? :hmm:
Joe S. píše:kým sa to tu rozbehne, tak ti dám otázku z takého súdka, či znesieš kritiku aj na seba osobne alebo svojho zamestnávateľa a či názory, najmä kritické, ak tu nejaké odznejú, budeš aplikovať v praxi, aby sa zlepšila práca, či už teba alebo tvojich kolegov? :hmm:
Pozriem sa rad na kazdy nazor a ak bude opodstatnenie, tak sa ho pokusim vyvratit. Moje moznosti budu niekedy limitovane, lebo nemozem verejne prezradit nejake techniky, postupy, dohody a vseobecne fungovanie niecoho.

Nebudem to posuvat dalej nikomu, pretoze:
1. som obycajny brigadnik, ktory mozu drzat hubu a krok a nie poucat niekoho, kto tam robi 20 rokov od vzniku
2. ak niekto robi nieco zle, tak sa to k nemu dostane formou hromadnych staznosti citatelov alebo ohodnotenim nadriadeneho - ak nie, tak svoju pracu si robi dobre, pretoze za nu dostava peniaze a citanost neklesa

Poznamka: Mozeme teraz polemizovat, co je pre ktorehokolvek zurnalistu v sucasnosti dolezitejsie - Citanost, z ktorej vyplyva vyska vyplaty a premie alebo moralne dodrziavanei striktnych zurnalistickych pravidiel? Doba je tazka. Bola a bude. Peniaze hybu svetom. Toto vsak neznamena, ze kazdu chybu budem zakryvat za tuto poznamku.
Dado píše:Peniaze hybu svetom.
a sprostý národ slovenský :slap:

preto nás média printové aj elektronické zaplavujú informáciami z fariem a podobných kur*incov, kde píšu a vysielajú kto s kým, prečo, za koľko

Pričom zaujímavé témy sú odsúvané na vedľajšiu koľaj, toto ma najviac sere na našich "médiách" :grc: že všade bulvár, reklama, ale nič k veci (však aj v dnešnej pravde na prvej dvojstrane reklama na paušály Telefonicy :slap: tam vždy bývali najpodstatnejšie veci z domácej scény )
Joe S. píše:
Dado píše:Peniaze hybu svetom.
a sprostý národ slovenský :slap:

preto nás média printové aj elektronické zaplavujú informáciami z fariem a podobných kur*incov, kde píšu a vysielajú kto s kým, prečo, za koľko

Pričom zaujímavé témy sú odsúvané na vedľajšiu koľaj, toto ma najviac sere na našich "médiách" :grc: že všade bulvár, reklama, ale nič k veci (však aj v dnešnej pravde na prvej dvojstrane reklama na paušály Telefonicy :slap: tam vždy bývali najpodstatnejšie veci z domácej scény )
Zober si vcerajsi Novy Cas. Mam ho tusim doma, neviem, tak pripadne budem moct napisat viac, ak chces. Pozri sa do cisla, kolko je tam prominentnych veci o Farme a inych reality sou. Potom sa pozri na ostatne materialy. Vsimol si si niekedy, ze sa v nom nachadzaju pravidene rubriky Trh prace a Servis? Vcera tam boli temy: 6 najdolezitejsich krokov, ako zacat podnikat a Jarne akcie bank. Vysoko kvalitne spracovane temy. Pritom Servis je tam kazdy den. Mozem tu hodit aj linky, lebo som to nahadzoval na web este pred tlacou.

Treba vediet rozlisit dva odlisne pojmy - bulvar a prominenti/celebrity.

Bulvar - sposob pisania, styl podania informacie. Clanky v bulvari su kratsie, maju jednoduchsie slova, ziadne odborne terminy a krkolomne spojenia. Aplikuje sa to na vsetky sekcie v denniku. Napriklad, Fico znizoval dane. Tak sa to napise, ale pristupnejsim jazykom plus sa tam prida nejaka pekna infografika, ktora to vsetko zhrnie. Preco? Pretoze nie kazdy clovek ma cas si sadnut a sustredit sa a nie kazdy ma vysoku skolu a podobne. Dalsia tema z politiky: Miklos ma asistentku, ktora bola Misskou a nafotila sexi fotky. Tak sa to napise. Postavi sa na tom clanok, no ale pozor - prida sa tam info o dalsich asistentoch - kolko zarabaju, kto su.

Bulvar poskytuje najlepsie prilezitosti pre zurnalistiku z isteho uhla pohladu, pretoze:
:arrow: chce byt susedom svojho citatela. Chce mu byt jeho najlepsim kamaratom. Bulvar lepsie riesit obcianske problemy nez mienkotvorna tlac - zverejnuje konkretne ludske pribehy pri katastrofach napriklad. Vyziva sa v katastrofach? Ani nie. Prave vdaka tymto clankam vznikaju zbierky, ludia sa ozyvaju ostatnym ludom kvoli pomoci a podobne. Novy Cas ma sam vlastnu nadaciu na pomoc detom. Osobnejsie pribehy proste patria iba do bulvaru.
:arrow: Bulvar ma hybnu silu, lebo ho cita najviac ludi. Strati sa niekto? Zviera, clovek, ktokolvek. Bude to mat na strankach bulvaru vzdy vacsiu odozvu. Noviny maju pribeh, ale citatel ma skvely priestor na ziskanie pomoci.

Prominenti - pre vacsinu z vas asi to, co vam najviac bije do oci. No to je len zopar stran zo 40 a viac strankoveho vydania. Reality sou, rozchody, nove vztahy, nadavky, hadky... Pre mna nevdacna tema. Precitam si drby a podobne, ale neviem si predstavit, ze by som o tom dokazal niekedy pisat. Je to len mensia cast z bulvaru. Ano, je vzdy na titulke a predava ho, ale podla toho sa neda hodnotit cely Novy Cas.

Treba teda odlisit pojmy prominenti a bulvar. V podstate dokazu existovat osobitne - noviny iba o prominentoch, nic viac a noviny bez prominentov, ale pisane bulvarnou formou, ktoru som hore opisal. Lenze spolu prinesu viac citatelov, vacsi zisk, tak preto sa to redakcii viac oplati. Alebo moznoze by sa uchytil viac cisto bulvarny dennik, ale to je spekulacia.

Sorry za chyby, ale neprecital som to po sebe, lebo mam este nejaku pracu.
Nikto nic? Ak nie su reakcie na moj predosly post, tak by som postupne prisiel k jednej kauze, ktora sa tyka .tyzdna.
Urazil .týždeň nezávislosť žurnalistiky?

KOMENTÁR. .týždeň zverejnil na svojom webe výsledok internetových volieb čitateľov. V poriadku. Na záver k nemu pridelil výsledky volieb v redakcii. V neporiadku. „Ako bude voliť redakcia .týždňa?“. Áno, čítate správne. Redakcia zverejnila, ako budú jej redaktori voliť v parlamentných voľbách. Novinárska redakcia. V odseku dokonca spomínajú, ako redakcia volila v roku 2010.

Vďaka vlastnému priznaniu sa dozvedáme, akým politickým smerom je redakcia .týždňa orientovaná. Zverejnenie výsledkov volieb v redakcii je absolútnou drzosťou a hulvátstvom voči princípom a podstate žurnalistiky.

Novinár má jedno z najťažších povolaní. Musí žiť schizofrenický život. Na jednej strane je normálny človek s vlastnými názormi na každú jednu vec. Na druhej strane, v práci musí byť beznázorový a nedať sa ovplyvniť nikým a ničím. Musí zabudnúť na svoj súkromný život. Vypnúť a sústrediť sa na svoje poslanie. Samozvaní novinári z .týždňa majú z toho posmech.

Pred poslednými voľbami redakcia .týždňa rozbehla vlastnú kampaň proti Robertovi Ficovi. Na stránkach jej časopisu sa objavila preškrtnutá tvár tohto politika. Súčasťou kampane boli aj video spoty. Noviny rozbehli vlastnú kampaň proti jednému politikovi. Noviny. Novinári. Aj vďaka tomu sa nečudujem, že skupina okolo Hríba sa verejne priznáva ku svojej politickej orientácii.

Lepšie než verejné priznanie bol verejný krok. Z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností odstúpilo pred voľbami niekoľko členov. Bol medzi nimi aj spolupracovník .týždňa Martin Mojžiš. Priznal, že strana sa stretávala priamo v redakcii .týždňa. V súčasnosti už parlamentná strana mala svoj politický stánok v útrobách novinárskej redakcie.

Ako bojovať proti ničiteľom žurnalistiky, ktorú budovali naši predkovia najmä v 19. storočí? .týždeň si nekupujte a Hríba nesledujte. Nikdy. Ináč každý z nás bude môcť byť pilotom.

Voľby redakcie .týždňa: http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/intern ... 3-kdh.html" onclick="window.open(this.href);return false;

---
Clanok bol uverejneny na internetovej stranke Katedry zurnalistiky Univerzity Komenskeho v BA http://www.webjournal.sk" onclick="window.open(this.href);return false;. Pripajam aj reakcie studentov z diskusie:

LUCIA: Objektivita, objektivita… cert aby ju vzal. Sam Peter Bielik z TA3 povedal, ze objektivita konci tam, kde zacina ludsky rozum. Jednoducho mame tu demokraciu, tak nech si pan Hrib hovori co chce. Ma na to predsa pravo!

PETER: k poslaniu novinara patri aj hladat pravdu a nejakym sposobom cloveka zorientovat. a v situacii roka 2012, ked vela ludi nevedelo, koho volit, je dobre, ak im niekto, komu doveruju, poradil, kto je to najmensie zlo. a aj v sucasnosti su mnohe noviny aj v USA, ktore to takto robia. napriklad the new york times podporuju demokratov, podporili pred volbami aj obamu. Noviny. Novinári, Dávid :)

LUKE: nesúhlasím – je to publicistický týždenník, nie spravodajský denník, takže neviem prečo by nemohli vyjadrovať názor. jedna vec je to, ako by reagovali na Matovičovu stranu v článkoch, ale zverejniť politickú orientáciu – podľa mňa je to normálne a čitateľ vie, akým smerom je časopis orientovaný. je to tak, ale bohužiaľ kvalitatívne stále na Slovensku neexistuje konkurencia .týždňu.

NIKY: ono….pôvodne boli žurnalisti politicky orientovaní…v 18. storočí v Anglicku napríklad….ale dávali to jasne najavo… skrytá podpora je oveľa horšia…

LUCIA: Nemyslím si, že v prípade .týždňa ide o niečo zlé, je to periodikum zamerané len na určitú skupinu čitateľov a ten, kto si .týždeň kúpi, vie, čo od neho očakávať (zaujatosť, konzervativizmus, možno dokonca antipatie k ľavicovým stranám). .tyždeň sa nikdy nehral na objektívne periodikum a ak môžem hovoriť za seba, som rada, že novinári v .týždni sa neboja vyjadriť svoj názor a otvorene povedať, koho volili. Ak to niekomu prekáža, nech si .týždeň nekupuje.

---

VYSLEDOK: Moj nazor vs. protinazor 1:5

Poznamka na okraj: Pamatam si, a pamataju si to aj zainteresovani, ze v prvom rocniku na vysokej skole, velmi vela ludi z triedy "zralo" .tyzden a Stefana Hriba. Sami na to spominaju teraz, ked sa na neho pozeraju s odstupom casu a teda maju opacny nazor.

Vas nazor?
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2018 WASHINGTON CAPITALS