PIVO

Diskuze o všem možném i nemožném.

NAJ slovenske pivo

Corgon
8%
2
Smadny Mnich
4%
1
Zlaty Bazant
21%
5
Urpiner
13%
3
Topvar
4%
1
Saris
17%
4
Kelt
13%
3
Martiner
Žádná hlasování
0
Pandur :D
21%
5

dejf píše:Tmavý Březňák ale ten už skončil.

edit: tak to je Ústecký kraj
..ale fuj, je jím samozřejmě Albrecht z Frýdlantu.
Všichni víme, že nejlepší pivo na světě vaří ve Svijanech :klobuk:
Kdysi bylo dobré, Máz byl opravdu velmi chutný. Už je to ale mnoho let zpět (cca 7-8) a spadá to hlavně do období, kdy z pivovaru vypadly Pražské pivovary a LIF ještě nerozšířil výrobu.

Pražské pivovary hrají důležitou roli v celém příběhu, protože patřily do skupiny Baas vlastnící liberecký pivovar Vratislavice (do roku 98 známý především excelentní jedenáctkou, snad nejlepší jedenáctkou, která se u nás vůbec takhle v té době vyráběla), taky i Svijany. Baas vedl Vratislavice i Svijany dobře, dokud se nerozhodl udělat zásah do vlastnických struktur. Pražské pivovary prostě chtěly prodávat Staropramen, tak si nechali vystavit zprávu o neefektivnosti výroby ve Vratislavicích (což byl totální nesmysl, pivovar úspěšně rozšířil výrobu nealkoholických nápojů) a pivovar jednoduše zavřeli.

Pivní kultura v kraji dostala přímý direkt a ne poslední.

Svijany měly být taky zavřené, ale nakonec přešly pod majitele Pivovar Svijany s.r.o. a začala skvělá éra Svijan - know how a tradice držena ještě v pivovaru Vratislavice slavila úspěch. Nic ovšem netrvá věčně a přišel nový majitel - Pivovar Svijany s.r.o. se změnil na Pivovar Svijany a.s. a jak už to u akciovek bývá - akcie někdo vlastní a tím je LIF (Liberecký Investiční Fond), taktéž majitel náchodského Primátora a taktéž i Rozhozce.

Pár let to vypadalo dobře, než ovšem majitel vycítil potenciál dobré reputace Svijan a jali se rozšířit výrobu - u Mázu byla ukončena klasická výroba ve spilkách, firma instalovala HGB a specifickou sladkou chuť, které jejich pivo mělo, nahradil rafinovaný cukr. Pivo v podstatě z měsíce na měsíc totálně změnilo chuť, barvu, vůni, všechno - asi hlavně ti hodně mladší si vůbec nepamatují, jak Svijany chutnaly ještě pár let zpět. Asi vám taktéž nepřijde divné, že z regionálního piva (které nešlo sehnat jinde) se stala najednou značka, která je v každém obchodě na pultě a na čepech jsou od Aše po Užhorod.

Asi si myslíte, že si to cucám z prstu - ale já do Liberce pravidelně jezdil a přesně ten den konce Svijan si pamatuju, v knajpě sem si dal Máz jako jindy a dostal sem jiné pivo, ze kterého mě bolela šiška ráno (po třech pivech!) a od té doby to chutná stále stejně. Hnusně.

Zlatý hřeb tomu nasadil tehdy sládek pivovaru, který vyvracel tyto vzkazky jako naprosté fámy a neuvěřitelně se ztrapnil v debatě na pivni-info.cz, kde nakonec pod tlakem argumentů přiznal, že sypou cukr a ředí sifonem. Svijanům se dostal v patřičných kruzích výsměch a opovržení, které platí do dneška, bohužel marketing pracuje proti lidem, kteří mají pivo fakt rádi.

Můj osobní názor - Svijany si vybudovaly velmi solidní pověst svého času a český pivní svět má obrovskou setrvačnost. Svijany těží z minulosti a z pověsti, díky které se k nim neustále vracejí konzumenti, i když k tomu není relevantní důvod - jejich aktuální výroba je mdlá, na úrovni standardního europiva.

ps. Vratislav se dnes opět vaří, ano, vaří ho Staropramen a nedá se to pít. Hoši, jednou jste to zmrvili, tak laskavě nechte tuhle značku spát v míru

ps2. přestože LIF vlastní i Rohozec a Primátor, tak tam k podobným zvratům nedošlo. Obě značky ale byly a zůstaly spíše menšími.

ps3. Zajeďte si do Frýdlantu sednout do pivovaru (je v zatáčce pod zámkem) na opravdové pivo

a hlavně.....mi netvrďte, že jsou Svijany dobré pivo. Můžete ho mít rádi, přičítám to neznalosti, tomu že nemáte tolik napito, dlouhodobému zvyku atd., ale dobré pivo to opravdu není a má k tomu svijansky daleko.

Nazdar.
V mojom prípade Zlatý Bažantík, ale Radler :clap:
Nerobím reklamu :jupi:
Obrázek
Ještě tutok: https://www.beerweb.cz/novinky/novodoba ... svijany-03" onclick="window.open(this.href);return false;
JKL píše:...
Hele nejsem pivař, piju pivo výjimečně, takže je dělím zejména na chutná-nechutná. Anglický patoky snad ani nemá smysl komentovat. Co se týče slovenského piva, měl jsem vzorky z pivovarů Šariš, Zlatý Bažant, Golem, Steiger a ještě něco co si nepamatuju, nechutnalo mi ani jedno. Z českých piv mi nejvíc chutnají právě ta ze Svijan, dál pak Černá Hora, Bernard a místní minipivovar ve Ctiněvsi. Jestli to jsou nebo nejsou kvalitní piva, to nejsem schopný posoudit. :neviem:

To že je nejlepší na světě byla samozřejmě nadsázka, každý má nějakou svou oblíbenou značku na kterou nedá dopustit, nic víc jsem tím nechtěl říct. :oslava:
Já to neberu nijak vážně, ať si každý pije co chce, jenom sem na tuhle auru kolem Svijan trochu vysazený :klobuk:
Bernard je lepší :jn:
JKL píše:Já to neberu nijak vážně, ať si každý pije co chce, jenom sem na tuhle auru kolem Svijan trochu vysazený :klobuk:
Chápu :)
To stále nic nemění na tom, že je Rohozec naprosto odpornej.
V poslední době jsem si pochutnal na pivu Kaštan (pivovar Rychnov nad Kněžnou) na dovolené v Orlických horách. V Olomouci (Michalský Výpad) občas zajdu na litoměřický Kousek.
Kaštan je hodně fajn..
Svijany přesně jak píše JKL ... je to tak, ještě v prváku na koleji byly výborný a tam to taky skončilo ... nicméně Kozel 11 to jistí, i když mi přijde že teď šel taky trochu dolů, ale není to tak hrozný jak u Svijan, měl jsem je fakt rád a teď je taky nemůžu pít
u znameho Bakalar, no konecna, do 2 mesiacov sa musi z priestorov vystahovat :verysad:
za mna Budvar (v Ke Letna zahradka nad Jazerom)

ale ta tabulka NAJ slovenske pivo :lol:
No z te tabulky se vybira hodne tezko :-D
Selly8 píše:No z te tabulky se vybira hodne tezko :-D
Z jakéhokoliv slovenského piva se vybírá těžko. :-D
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2011 BOSTON BRUINS