Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

Štatistické okienko KTL

Záležitosti potřebné ke správnemu chodu soutěže.

Ahojte,

Keďže sa v poslednej dobe rád hrám s dátami, ktoré vznikajú v KTL vo forme tipov, tak som sa rozhodol, že niektoré výsledky analýz budem s vami zdieľať. Aj keď dosť tipujúcich tu zrejme na fórum nechodí pravidelne, berte to ako oživenie súťaže a pohľad na výsledky z takej analytickej stránky.

Preto som sa rozhodol, že všetky výstupy budem zdieľať zvlášť do tohto vlákna.

Zatiaľ mám pripravené tri formy výstupov:
 1. Rebríček jednotlivcov podľa kurzovej úspešnosti
  Po každom kole. Zaujímavé porovnanie ako by to dopadlo, ak by sme na dané tipy reálne stávkovali.
 • Rebríček jednotlivcov podľa celkového počtu získaných bodov
  Po každom kole. Zobrazuje absolútny počet bodov získaných v sezóne, zároveň aj percentuálnu úspešnosť tipov.
 • NOVINKA - Tabuľka formy
  Každú nedeľu. Rebríček TOP 10 tímov s najlepšou formou za cca posledných 15-20 dní. Poradie je zoradené podľa "indexu formy".
  Zaujímavá pomôcka na porovnanie sa s ostatnými tímami (aj z druhej konferencie) za posledné obdobie a nie za celú sezónu. Musím ale podotknúť, že poradie nie je vždy totožné s poradím, ktoré by sa dalo zostaviť podľa počtu bodov tímov za posledných x dní. Pretože vzorec na výpočet zohľadňuje:
  • Tímové body za konštantný interval zápasov t.j. nie za každý deň, v ktorom sa hraje vždy iný počet zápasov.
  • Nadpriemerné individuálne výkony t.j. ak v niektorý deň sa niekomu podarí vyniknúť pred ostatnými, tak daný tím si prilepší.
  • Vzorec neberie TOP2 výkony hráčov. Vo väčšine prípadov vzorec zohľadňuje aj tretieho hráča.
  • Zohľadňuje formu nielen krátkodobú, ale aj dlhodobú. Využíva sa vážený priemer výkonov na základe času. Ak tím podáva konzistentné výkony, má väčšiu šancu sa umiestniť vysoko.
  Rebríček bude teda vychádzať týždenne (zrejme každú nedeľu), zmeny zobrazené pri jednotlivých miestach znamenajú posun oproti minulému týždňu.
V prílohe posielam prvý rebríček formy k dnešnému dňu.

Přílohy

Tak, nakoniec sa podarilo spraviť sekciu štatistík priamo na webe. Je dostupná z užívateľského menu.

Pridal som tam tie bežné reporty po 3. kole. Z pohľadu kurzov sa toto kolo nevydarilo, v súčte až -600 jednotiek. O prekvapenia teda nebolo núdza.

Čo sa týka tabuľky formy, pracoval som na nej cez týždeň a pozoroval, ako sa správa. Žiaľ, objavil som tam nejaké chybičky, ktoré zarátavali body nie úplne dobre. Podarilo sa mi vzorec nejako rozumne opraviť, avšak rebríček z minulej nedele bol tým pádom narušený, čiže tie posuny v tabuľke sú trochu iné.

Zároveň finišujem s ďalším zaujímavým prehľadom - top tipéri podľa divízii. Čoskoro bude vonku.
Tak koho to zaujíma, tak v sekcii na webe si už môže pozrieť priebežných lídrov divízií NHL. V každom rebríčku sú iba zápasy tímov z danej divízie.

Bonus:
Skúste si tipnúť.. zápasy ktorej divízie vám najviac resp. najmenej vychádzajú?
Odpoveď nižšie v spoileri (alebo na webe).
Spoiler!
Obrázek
uhadol som :jn:
Uzasne statistiky, matolin. :klobuk: a vdaka za ne.
Práve boli na webe aktualizované "bodové" aj "kurzové" reporty po 4.kole.

Čo sa týka kurzovej úspešnosti, tak sa toto kolo zaradilo na 3. pozíciu.. v súčte -200 jednotiek
Zaujímavosťou v rebríčku sú tipéri z Gremlins, kde trojica z nich otvára poradie a štvrtý člen uzatvára.
Špeciálne pre tipérov navštevujúcich fórum:

V prílohe:
Prehľad TEORETICKÝCH šancí na umiestnenie v základnej časti. Pravdepodobnosti platné ku skončenému 4. kolu.
Sivých 0,00% znamená nemožný jav (bielych 0,00% veľmi malá šanca).

Upozorňujem, že sú to teoretické šance vyrátané na základe Monte Carlo simulácii, nie na základe odhadov podľa kvality tímov.

Přílohy

takze bielych 0,00 je viac ako sedych 0,00? :)
Ano, problém nastal v zaokruhľovani.

Šedych 0,00 je presná nula (celé číslo).
Bielych 0,00 už nie je celé číslo, ktoré ale po zaokrúhleni dalo nulu. Reálne sú v tých bielych bunkách hodnoty menšie ako 0,0049% V praxi nemožné, ale teoreticky je tam šanca :-D :-D
jasne, chapem. Chytil som sa toho schvalne :)

Diky, je to skvele a naucne zaroven.
Myslím, že teraz si už vie každý vykalkulovať v hlave ako je to so šancami na play-off a pod. Ale pre tých, ktorí majú radi čísla a percentá, tak posielam update pravdepodobností po predposlednom kole.

Pred posledným kolom máme 4 isté postupy, o zvyšné 4 miesta ešte teoreticky bojuje 8 tímov.

Přílohy

Tak, základná časť KTL sezóny je za nami, pre ľudí so štatistickým zmýšľaním nejaké info a zhrnutie ZČ:

Poradie podľa počtu bodov

Je zverejnené na webe, GM sa môžu aj podľa toho rozhodnúť na nájazdoch. Je to zároveň finálne poradie pre túto sezónu, keďže v tom playoff-kole bude menšia aktivita a určite nie všetci natipujú všetkých 21 dní. Považujem za najspravodlivejšie aktuálne poradie.
Najviac bodov teda nazbieral zezy - a to celkom suverénne, podľa mňa (aj podľa ostatných štatistík) rozhodne najlepší jednotlivec tejto sezóny. Mať z takmer 650 zápasov NHL viac ako 47% úspešnosť na 1X2 je naozaj solídny výsledok :klobuk:

Poradie podľa ziskovosti tipov

Je zverejnené na webe. Na rozdiel od bodov toto poradie nie je úplne závislé na aktivite - dá sa na ňom získať aj stratiť, a tak konečné výsledky zverejním na konci sezóny. Celkom som zvedavý koľko ľudí skončí nakoniec v kladných číslach :-D

Tabuľka formy

Posledná top 10 je na webe. Dal som tomuto výstupu nejakú šancu, ale veľmi sa mi neosvedčil. Poradie bolo závislé aj od iných nepriamych faktorov, ktoré som nechcel a vždy sa objavovali nové a nové problémy. Od tejto chvíle sa jej už nebudem venovať, zrejme ani v budúcnosti.

"Majstri divízii"

To, čo som zverejnil po 3. kole má teraz definitívnu podobu (na webe). Ešte raz interpretácia rebríčkov - TOP 5 hráčov, ktorí nazbierali najviac bodov zo zápasov danej divízie NHL. Pri niektorých tipéroch som postrehol zaujímavé odchýlky - bolo vidieť, že im darí v jednej/dvoch divíziách, vo zvyšných sú na chvoste.

Pravdepodobnosti?

Predchádzajúce dve kolá som sa tu na fóre hral so šancami na umiestnenie resp. playoff. Teraz to už samozrejme zmysel nemá, všetko je už 100% jasné. Ale keďže ma začali baviť tieto pravdepodobnostné analýzy, tak interne som si spravil taký prehľad šancí v rámci play-off. Rozhodol som sa, že ho nakoniec aj zverejním tu, možno je tu niekto taký, kto má rad čísla (a teoreticky aj kurzy, keďže pravdepodobnosť sa dá vyjadriť aj kurzom).
Na tomto zdieľanom zošite si môžete nájsť šance na postup do jednotlivých fáz PO. Z akých dát šance vychádzajú? Z dát celej základnej časti - pri každej dvojici tímov sa sledovala H2H štatistika v dňoch s aspoň 3 zápasmi t.j. aký by bol stav série, ak by dané tímy hrali celú ZČ proti sebe. Následne prebiehajú výpočty a výsledkom sú dané percentá, ktoré vidíte.
Šance sa vedia prispôsobovať aj na základe stavu zápasov v sérii, a preto si ich budem aktualizovať každý deň, čiže kto bude chcieť vidieť "teoretické" šance, tak vyššie uvedený link môže navštevovať pravidelne :)
Aktuálne matematicky najväčším favoritom sú Evil Insiders, ktorí majú zo všetkých tímov najlepšiu bilanciu H2H.

"Keby" tabuľky

Taká hypotetická sumarizácia ZČ.
Prvá tabuľka je v podstate absolútny počet bodov získaný v celej ZČ.
Druhá tabuľka funguje na rovnakom princípe ako oficiálna. Akurát bez rozdelenia do konferencií. Tímy postupujúce do play-off sa zhodujú, čiže môžeme povedať, že postup/nepostup tímu nebol priamo závislý od tímov v konferencii.
Zároveň by som dal návrh arekovi resp. komisii, aby sa podľa tejto druhej tabuľky nasadzovalo do pohára útechy. Je to asi najobjektívnejšie porovnanie tímov medzi konferenciami, ktoré nie je ovplyvnené ani rozdielnym počtom tímov v konferenciách (rozdielny počet BB), ale ani rozdielnou výkonnosťou konferencií.

Obrázek


To je všetko pre dnešok, prajem veľa šťastia tímom v play-off, ale aj v pohári útechy.

Ak by boli nejaké otázky, pripomienky alebo aj zaujímavé návrhy na štatistické spracovanie tejto sezóny, môžete napísať - rád odpoviem, vysvetlím. Samozrejme, plánujem nejaké jednoduché záverečné zhrnutie po skončení sezóny.
Matematické šance k 2. kolu play-off:
(vyrátané na základe celosezónnej h2h štatistiky)

FireBirds vs Hockey Kent -> 53,7% ku 46,3%
Evil Insiders vs Ice Cats -> 56,0% ku 44,0%

Celkový víťaz:
Evil Insiders 30,2%
FireBirds 29,4%
Hockey Kent 20,7%
Ice Cats 19,7%
Tak KTL sezóna je za nami. V najbližších dňoch (snáď si do konca mája nájdem dostatok času) prinesiem nejaké štatistické štatistické zhrnutie sezóny, zamerané skôr na samotné tipy, ako na jednotlivcov.

Čo sa týka jednotlivcov, tak na webe je zverejnené celkové poradie podľa kurzov. Najziskovejšie tipy mal počas celej sezóny chrto85 z tímu Hockey Kent. V plusových číslach nakoniec skončilo 17 tipérov.
Aj keď vieme, že KTL je tímová tipovačka a na ziskovosť má vplyv aj tímová stratégia, tak môžeme na takejto menšej vzorke (cca 70 tipérov) pozorovať najmä dve veci:
- to, ako dobre majú stávkové kancelárie nastavené kurzy a zaručený zisk (určité % tipérov je síce ziskových, ale oveľa väčšie percento je v strate a to prináša kanceláriám zisky)
- a to, že zápasy NHL sú (vďaka vyrovnanosti tímov) aj naďalej nepredvídateľné a prinášajú rozmanité výsledky, čo je pre KTL ako tipovačku len a len dobre :)
V prílohe posielam sľúbený report sezóny.

Týmto definitívne uzatváram tohtoročnú sezónu, užite si leto a verím, že na jeseň sa všetci vrátime späť do novej sezóny KTL! :-D

Přílohy

V záložke štatistík na webe už môžete nájsť tradičné moje reporty po 1. kole. Kurzovo toto kolo skončilo v záporných číslach.

Zopár štatistík za 1.kolo:
 • Počet zápasov: 147
 • Rozdelenie 1X2: 43,5% | 23,8% | 32,7%
 • Priemerná úspešnosť tipov: 41,0%
 • Tutovka kola: WSH 2:0 ARI (55/57)
 • Prepadák kola: WSH 2:2 DET (1/61)
Skončilo nám 2. kolo, čiže len krátke zhrnutie:
Percentuálnou úspešnosťou aj kurzovo toto kolo skončilo veľmi dobre (bolo tretie najlepšie z posledných deviatich). Asi sme už oproti prvému kolu odhadli sily tímov :-D (alebo proste len neboli také divoké výsledky)

 • Počet zápasov: 153
 • Rozdelenie 1X2: 44,4% | 21,6% | 34,0%
 • Priemerná úspešnosť tipov: 43,8%
 • Tutovka kola: COL 7:5 OTT (53/54)
 • Prepadák kola: TBL 3:5 NJD (0/55)
Poradia jednotlivcov si môžete pozrieť v štatistikách na webe.
3 zo 7 kôl základnej časti odohraných.
 • Počet zápasov: 167
 • Priemerná úspešnosť tipov: 43,5%
 • Tutovka kola: TBL 3:0 SEA (57/59)
 • Prepadák kola: EDM 1:5 LAK (0/56)


Bonus k zápasovému kolu:

Pracoval som aj na špeciálnom projekte, ktorý meria šťastie/smolu tímov pri rozpise. Nechcem vás tu zbytočne zaťažovať nejakými číslami, tak to len zhodnotím slovami a stručne.
Vygeneroval som naraz 100 000 rôznych rozpisov kola a pre každý rozpis boli vyhodnotené jednotlivé zápasy. Teda pre každý tím som dostal vzorku sto tisíc počtov bodov, ktoré mohli získať. Na základe nejakých sumárnych štatistík som potom porovnal reálny a očakávaný (priemerný) počet bodov.
Výsledok?
Najšťastnejšie tímy boli Swift Foxes (toto dosť ovplyvnil aj fakt, že posledné tri dni sme už viacmenej odflákli, keďže sme mali zaistené prvé miesto), ďalej tiež Steelers, Blue Angels a Crazy Meerkats. Na hornej hranici intervalu normy boli The Best Bibbers.
Suverénne najsmolnejší tím - Knights - boli až 13 bodov pod priemerom. Ďalej mali smolu tiež Falcons a na dolnej hranici intervalu FireBirds.

Ostatné tímy sa počtom bodom zmestili do "intervalu normy", teda ich reálny počet bodov sa podobal priemernému počtu bodov z 100 000 iných rozpisov kola.
Kto tomu rozumie resp. viac ho to zaujíma, tak v prílohe je graf, ktorý dané ukazovatele znázorňuje.

Veľa šťastia v ďalších (už tabuľkových) kolách :)

Přílohy

Štatistiky uplynulého 4. kola:
 • Počet zápasov: 151
 • Priemerná úspešnosť tipov: 43,7%
 • Tutovka kola: COL 4:3 SEA (56/59)
 • Prepadák kola: VEG 3:3 MTL (0/55)
Bonus:
Tabuľka pravdepodobností umiestnenia v ZČ po 4. kole. Máme prvé tímy s viac ako 99% pravdepodobnosťou postupu do play-off.

Přílohy

5. kolo bolo oproti posledným síce menej úspešné (42,6% a -710 jednotiek), ale prinieslo nám prvých istých postupujúcich do play-off.

Tutovka kola: PIT 6:3 ARI (54/56)
Prepadák kola: COL 2:2 ARI (0/58)

Šance play-off:
(prvé 2 tímy majú istú účasť v play-off, ďalšie 2 takmer určite istú, gratulujem :))
sance5.png
Predposledné kolo čo sa týka úspešnosti skončilo veľmi podobne ako to predošlé.. prekvapenia či výhry outsiderov prichádzajú pomerne často, a tak v globále bolo tipovanie opäť náročné a aj mínusové (-680 jednotiek). Teda v poslednom kole je čo zlepšovať :-D

Tutovka kola: TBL 3:1 DET (52/54)
Prepadák kola: TOR 1:5 BUF (0/54)

Šance smerom k playoff:
Vo voľnom čase som pracoval na vylepšení modelu na odhadovanie šancí na postup či v samotnom play-off. Simulácie sú teraz o trošku prepracovanejšie, vďaka čomu som mohol vytvoriť aj tento graf, ktorý väčšina z vás pozná. Ide o jednoduchú verziu známeho grafu, ktorý sa používa aj v NHL.
Súhrne - pred posledným kolom máme istých 5 play-off miest, o zvyšné tri miesta bojuje ešte 8 tímov. Veľa šťastia :)
sance6.png
Koniec ZČ sezóny 2021/2022 - štatistický súhrn

Body a tipy:
Spolu sa za celú ZČ uskutočnilo 60 556 tipov, z toho 25 835 bolo správnych, čo predstavuje 42,7 % úspešnosť (v ZČ 2020/2021 to bolo 41,3 %).
Najúspešnejšie bolo 2. kolo (43,8 %), najmenej 1. kolo (41 %).
Najviac bodov získal aj tento rok zezy - 1069 bodov (až 525 správnych tipov). Potvrdzuje tak, že je aktuálne najúspešnejším jednotlivcom v KTL.
Hranicu 1000 bodov prekonalo 11 tipérov.

Kurzy:
Kurzovo posledné kolá extrémne nevychádzali, čo malo za dôsledok to, že väčšina jednotlivcov skončila v mínusových číslach.
Z tohto ohľadu mal najstabilnejší výkon hapy s takmer +30 jednotkami za celú ZČ.

Tabuľky podľa bodovej či kurzovej úspešnosti si môžete pozrieť aj na webe KTL v príslušnej sekcii.

Keby tabuľky
Tak ako minulý rok, aj teraz som spracoval tzv. keby tabuľky, ktoré neriešia rozdelenie do konferencií. V prvom prípade ide o súčet bodov získaných tímami za celú ZČ. V druhom ide o tabuľku bonusových bodov, ak by sme nemali konferencie.
Zaujímavosťou je to, že víťazi jednotlivých konferencií nazbierali úplne rovnako bodov.
keby.png
Šance v play-off
Zdrojom pre výpočet percent sú H2H úspešnosti tímov počas celej sezóny.
sance7.png
matolin279 píše:
ned 03. dub 2022 12:12
42,7 % úspešnosť (v ZČ 2020/2021 to bolo 41,3 %).
zlepsujeme sa. O rok pojdeme cez 44 :cinka:
Štatistické zhrnutie KTL sezóny 2021/2022

Tento rok žiaľ nestíham prípraviť grafiku, ktorá by zosumarizovala túto sezónu, tak len takto:

72
počet zúčastnených tipérov
ZAUJÍMAVOSŤ: rovnaký počet ako v predchádzajúcej sezóne

1270
počet tipovaných zápasov

42,9 %
priemerná úspešnosť tipov

8
počet tipérov, ktorí odtipovali 100% zápasov
(jakubsnake, Fabregas, Kiko12, matolin279, rambo001, stmike999, Streetman, zezy)
ZAUJÍMAVOSŤ: zezy a Streetman tu patrili aj minulý rok - teda už minimálne 2087 zápasov bez vynechania tipu

42,1 | 21,8 | 36,1
percentuálne rozloženie výsledkov tipovaných zápasov (výhra domácich | remíza | výhra hostí)

13
počet zápasov bez jediného úspešného tipu

Najúspešnejší tipéri: (%)
48,3 - zezy
48,2 - Rantanen
47,2 - Streetman
47,0 - nani92
46,3 - IceMan007
(tipéri, ktorí odtipovali aspoň polovicu zápasov)

ZAUJÍMAVOSŤ: aj napriek tomu, že Streetman správne predpovedal o 15 zápasov menej ako zezy, tak vďaka remízam získal v súčte o 7 bodov viac

Úspešnosť tipov (%) podľa tímov:
54,4 - ARI
51,3 - SEA
50,3 - COL
45,8 - MTL
45,6 - CAR
...
39,7 - WPG
39,3 - VAN
38,8 - DAL
37,8 - MIN
36,5 - WSH
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2008 DETROIT RED WINGS