Štatistické okienko KTL

Záležitosti potřebné ke správnemu chodu soutěže.

Ahojte,

Keďže sa v poslednej dobe rád hrám s dátami, ktoré vznikajú v KTL vo forme tipov, tak som sa rozhodol, že niektoré výsledky analýz budem s vami zdieľať. Aj keď dosť tipujúcich tu zrejme na fórum nechodí pravidelne, berte to ako oživenie súťaže a pohľad na výsledky z takej analytickej stránky.

Preto som sa rozhodol, že všetky výstupy budem zdieľať zvlášť do tohto vlákna.

Zatiaľ mám pripravené tri formy výstupov:
 1. Rebríček jednotlivcov podľa kurzovej úspešnosti
  Po každom kole. Zaujímavé porovnanie ako by to dopadlo, ak by sme na dané tipy reálne stávkovali.
 • Rebríček jednotlivcov podľa celkového počtu získaných bodov
  Po každom kole. Zobrazuje absolútny počet bodov získaných v sezóne, zároveň aj percentuálnu úspešnosť tipov.
 • NOVINKA - Tabuľka formy
  Každú nedeľu. Rebríček TOP 10 tímov s najlepšou formou za cca posledných 15-20 dní. Poradie je zoradené podľa "indexu formy".
  Zaujímavá pomôcka na porovnanie sa s ostatnými tímami (aj z druhej konferencie) za posledné obdobie a nie za celú sezónu. Musím ale podotknúť, že poradie nie je vždy totožné s poradím, ktoré by sa dalo zostaviť podľa počtu bodov tímov za posledných x dní. Pretože vzorec na výpočet zohľadňuje:
  • Tímové body za konštantný interval zápasov t.j. nie za každý deň, v ktorom sa hraje vždy iný počet zápasov.
  • Nadpriemerné individuálne výkony t.j. ak v niektorý deň sa niekomu podarí vyniknúť pred ostatnými, tak daný tím si prilepší.
  • Vzorec neberie TOP2 výkony hráčov. Vo väčšine prípadov vzorec zohľadňuje aj tretieho hráča.
  • Zohľadňuje formu nielen krátkodobú, ale aj dlhodobú. Využíva sa vážený priemer výkonov na základe času. Ak tím podáva konzistentné výkony, má väčšiu šancu sa umiestniť vysoko.
  Rebríček bude teda vychádzať týždenne (zrejme každú nedeľu), zmeny zobrazené pri jednotlivých miestach znamenajú posun oproti minulému týždňu.
V prílohe posielam prvý rebríček formy k dnešnému dňu.

Přílohy

Tak, nakoniec sa podarilo spraviť sekciu štatistík priamo na webe. Je dostupná z užívateľského menu.

Pridal som tam tie bežné reporty po 3. kole. Z pohľadu kurzov sa toto kolo nevydarilo, v súčte až -600 jednotiek. O prekvapenia teda nebolo núdza.

Čo sa týka tabuľky formy, pracoval som na nej cez týždeň a pozoroval, ako sa správa. Žiaľ, objavil som tam nejaké chybičky, ktoré zarátavali body nie úplne dobre. Podarilo sa mi vzorec nejako rozumne opraviť, avšak rebríček z minulej nedele bol tým pádom narušený, čiže tie posuny v tabuľke sú trochu iné.

Zároveň finišujem s ďalším zaujímavým prehľadom - top tipéri podľa divízii. Čoskoro bude vonku.
Tak koho to zaujíma, tak v sekcii na webe si už môže pozrieť priebežných lídrov divízií NHL. V každom rebríčku sú iba zápasy tímov z danej divízie.

Bonus:
Skúste si tipnúť.. zápasy ktorej divízie vám najviac resp. najmenej vychádzajú?
Odpoveď nižšie v spoileri (alebo na webe).
Spoiler!
Obrázek
uhadol som :jn:
Uzasne statistiky, matolin. :klobuk: a vdaka za ne.
Práve boli na webe aktualizované "bodové" aj "kurzové" reporty po 4.kole.

Čo sa týka kurzovej úspešnosti, tak sa toto kolo zaradilo na 3. pozíciu.. v súčte -200 jednotiek
Zaujímavosťou v rebríčku sú tipéri z Gremlins, kde trojica z nich otvára poradie a štvrtý člen uzatvára.
Špeciálne pre tipérov navštevujúcich fórum:

V prílohe:
Prehľad TEORETICKÝCH šancí na umiestnenie v základnej časti. Pravdepodobnosti platné ku skončenému 4. kolu.
Sivých 0,00% znamená nemožný jav (bielych 0,00% veľmi malá šanca).

Upozorňujem, že sú to teoretické šance vyrátané na základe Monte Carlo simulácii, nie na základe odhadov podľa kvality tímov.

Přílohy

takze bielych 0,00 je viac ako sedych 0,00? :)
Ano, problém nastal v zaokruhľovani.

Šedych 0,00 je presná nula (celé číslo).
Bielych 0,00 už nie je celé číslo, ktoré ale po zaokrúhleni dalo nulu. Reálne sú v tých bielych bunkách hodnoty menšie ako 0,0049% V praxi nemožné, ale teoreticky je tam šanca :-D :-D
jasne, chapem. Chytil som sa toho schvalne :)

Diky, je to skvele a naucne zaroven.
Myslím, že teraz si už vie každý vykalkulovať v hlave ako je to so šancami na play-off a pod. Ale pre tých, ktorí majú radi čísla a percentá, tak posielam update pravdepodobností po predposlednom kole.

Pred posledným kolom máme 4 isté postupy, o zvyšné 4 miesta ešte teoreticky bojuje 8 tímov.

Přílohy

Tak, základná časť KTL sezóny je za nami, pre ľudí so štatistickým zmýšľaním nejaké info a zhrnutie ZČ:

Poradie podľa počtu bodov

Je zverejnené na webe, GM sa môžu aj podľa toho rozhodnúť na nájazdoch. Je to zároveň finálne poradie pre túto sezónu, keďže v tom playoff-kole bude menšia aktivita a určite nie všetci natipujú všetkých 21 dní. Považujem za najspravodlivejšie aktuálne poradie.
Najviac bodov teda nazbieral zezy - a to celkom suverénne, podľa mňa (aj podľa ostatných štatistík) rozhodne najlepší jednotlivec tejto sezóny. Mať z takmer 650 zápasov NHL viac ako 47% úspešnosť na 1X2 je naozaj solídny výsledok :klobuk:

Poradie podľa ziskovosti tipov

Je zverejnené na webe. Na rozdiel od bodov toto poradie nie je úplne závislé na aktivite - dá sa na ňom získať aj stratiť, a tak konečné výsledky zverejním na konci sezóny. Celkom som zvedavý koľko ľudí skončí nakoniec v kladných číslach :-D

Tabuľka formy

Posledná top 10 je na webe. Dal som tomuto výstupu nejakú šancu, ale veľmi sa mi neosvedčil. Poradie bolo závislé aj od iných nepriamych faktorov, ktoré som nechcel a vždy sa objavovali nové a nové problémy. Od tejto chvíle sa jej už nebudem venovať, zrejme ani v budúcnosti.

"Majstri divízii"

To, čo som zverejnil po 3. kole má teraz definitívnu podobu (na webe). Ešte raz interpretácia rebríčkov - TOP 5 hráčov, ktorí nazbierali najviac bodov zo zápasov danej divízie NHL. Pri niektorých tipéroch som postrehol zaujímavé odchýlky - bolo vidieť, že im darí v jednej/dvoch divíziách, vo zvyšných sú na chvoste.

Pravdepodobnosti?

Predchádzajúce dve kolá som sa tu na fóre hral so šancami na umiestnenie resp. playoff. Teraz to už samozrejme zmysel nemá, všetko je už 100% jasné. Ale keďže ma začali baviť tieto pravdepodobnostné analýzy, tak interne som si spravil taký prehľad šancí v rámci play-off. Rozhodol som sa, že ho nakoniec aj zverejním tu, možno je tu niekto taký, kto má rad čísla (a teoreticky aj kurzy, keďže pravdepodobnosť sa dá vyjadriť aj kurzom).
Na tomto zdieľanom zošite si môžete nájsť šance na postup do jednotlivých fáz PO. Z akých dát šance vychádzajú? Z dát celej základnej časti - pri každej dvojici tímov sa sledovala H2H štatistika v dňoch s aspoň 3 zápasmi t.j. aký by bol stav série, ak by dané tímy hrali celú ZČ proti sebe. Následne prebiehajú výpočty a výsledkom sú dané percentá, ktoré vidíte.
Šance sa vedia prispôsobovať aj na základe stavu zápasov v sérii, a preto si ich budem aktualizovať každý deň, čiže kto bude chcieť vidieť "teoretické" šance, tak vyššie uvedený link môže navštevovať pravidelne :)
Aktuálne matematicky najväčším favoritom sú Evil Insiders, ktorí majú zo všetkých tímov najlepšiu bilanciu H2H.

"Keby" tabuľky

Taká hypotetická sumarizácia ZČ.
Prvá tabuľka je v podstate absolútny počet bodov získaný v celej ZČ.
Druhá tabuľka funguje na rovnakom princípe ako oficiálna. Akurát bez rozdelenia do konferencií. Tímy postupujúce do play-off sa zhodujú, čiže môžeme povedať, že postup/nepostup tímu nebol priamo závislý od tímov v konferencii.
Zároveň by som dal návrh arekovi resp. komisii, aby sa podľa tejto druhej tabuľky nasadzovalo do pohára útechy. Je to asi najobjektívnejšie porovnanie tímov medzi konferenciami, ktoré nie je ovplyvnené ani rozdielnym počtom tímov v konferenciách (rozdielny počet BB), ale ani rozdielnou výkonnosťou konferencií.

Obrázek


To je všetko pre dnešok, prajem veľa šťastia tímom v play-off, ale aj v pohári útechy.

Ak by boli nejaké otázky, pripomienky alebo aj zaujímavé návrhy na štatistické spracovanie tejto sezóny, môžete napísať - rád odpoviem, vysvetlím. Samozrejme, plánujem nejaké jednoduché záverečné zhrnutie po skončení sezóny.
Matematické šance k 2. kolu play-off:
(vyrátané na základe celosezónnej h2h štatistiky)

FireBirds vs Hockey Kent -> 53,7% ku 46,3%
Evil Insiders vs Ice Cats -> 56,0% ku 44,0%

Celkový víťaz:
Evil Insiders 30,2%
FireBirds 29,4%
Hockey Kent 20,7%
Ice Cats 19,7%
Tak KTL sezóna je za nami. V najbližších dňoch (snáď si do konca mája nájdem dostatok času) prinesiem nejaké štatistické štatistické zhrnutie sezóny, zamerané skôr na samotné tipy, ako na jednotlivcov.

Čo sa týka jednotlivcov, tak na webe je zverejnené celkové poradie podľa kurzov. Najziskovejšie tipy mal počas celej sezóny chrto85 z tímu Hockey Kent. V plusových číslach nakoniec skončilo 17 tipérov.
Aj keď vieme, že KTL je tímová tipovačka a na ziskovosť má vplyv aj tímová stratégia, tak môžeme na takejto menšej vzorke (cca 70 tipérov) pozorovať najmä dve veci:
- to, ako dobre majú stávkové kancelárie nastavené kurzy a zaručený zisk (určité % tipérov je síce ziskových, ale oveľa väčšie percento je v strate a to prináša kanceláriám zisky)
- a to, že zápasy NHL sú (vďaka vyrovnanosti tímov) aj naďalej nepredvídateľné a prinášajú rozmanité výsledky, čo je pre KTL ako tipovačku len a len dobre :)
V prílohe posielam sľúbený report sezóny.

Týmto definitívne uzatváram tohtoročnú sezónu, užite si leto a verím, že na jeseň sa všetci vrátime späť do novej sezóny KTL! :-D

Přílohy

Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2012 LOS ANGELES KINGS